MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Zemiaky ako chlebíčky. Je to jednoduché, stačí ich správne upraviť

Vyskúšajte recept od šéfkuchára.
Zdravý život

VIDEO: Zemiaky ako chlebíčky. Je to jednoduché, stačí ich správne upraviť

Chcete vyskúšať cez víkend niečo nové? Pripravte si obložené zemiaky. Farebné trio poteší oko i chuťové bunky.

Ako šéfkuchár talianskej reštaurácie sa Ján Bartek stretával s ľuďmi, ktorí majú síce radi rôzne „chlebové“ oblohy, ale nemôžu jesť chlieb. „Uvažoval som nad zdravou náhradou a napadli mi sladké zemiaky. Majú výnimočnú chuť a navyše sa rýchlo i jednoducho pripravujú. Sú ideálne pre tých, ktorí sa chcú zdravo stravovať,“ povedal pre náš web skúsený kuchár. A na čo si treba dávať pozor pri príprave? „Dôležité je, aby ste ich neprevarili. Inak sa rozpadnú a nebudú použiteľné ako podklad pre rôzne oblohy či pomazánky,“ pridáva praktický tip.

Zemiakové trio (pre 2 osoby)

Potrebujete: 2 veľké sladké zemiaky, olivový olej, soľ

Postup: Zemiaky nakrájajte na plátky a nechajte variť 10 minút. Potom ich položte na papier na pečenie, ktorý ste predtým pokvapkali olivovým olejom, posoľte. Pečte na 250 stupňoch Celzia asi 10 minút. Vyberte ich, keď budú mať príjemne hnedý odtieň.

Medzitým si pripravte ľubovoľný oblohu:

Potrebujete: 

1. možnosť: 2 veľké paradajky, 2 strúčiky cesnaku, čierne korenie, soľ, olivový olej, čerstvú bazalku, 4 plátky obľúbeného tvrdého syra. Paradajky pokrájajte na malé kocky, pretlačte cesnak a pridajte olej, korenie, soľ a čerstvý posekanú bazalku.

Pred dopečením položte na zemiaky tvrdý syr, počkajte, kým sa trochu roztopí. Potom navrch položte paradajkovú zmes.

Pozrite sa ako na to ►►►


Zdroj: Instagram@jansfoodies

2. možnosť: 2 zrelé avokáda, 5 cherry paradajok, červenú cibuľu, soľ, korenie, olivové olej. Potom už stačí len všetko zmiešať.

Zmes dajte na upečený zemiak môžete potrieť krémovým syrom, na ktorý naneste avokádovú zmes.  a dozdobte plátkami prosciutta

3. možnosť: 6 plátkov prosciutta, 2 mozzarelly, olej, korenie

Na upečený zemiak položte koliska mozzarelly a navrch položte prosciutto. Dotvoriť môžete ľubovoľnou zeleninou či bylinkami.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia