MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Večera podľa Gordona Ramseyho. Vykúzlite ju z bežných domácich zásob

Ak to nepreženiete s porciou, pokojne môžete toto jedlo zaradiť do racionálnej diéty.
Zdravý život

VIDEO: Večera podľa Gordona Ramseyho. Vykúzlite ju z bežných domácich zásob

Jednoduché jedlo bez mäsa a zo surovín, ktoré väčšinou všetci máme doma, vás môže zachrániť v situácii, keď ste zabudli alebo nemali čas ísť nakúpiť.

Skvelý kuchár Gordon Ramsey nerobí len komplikované a cenovo náročné jedlá. Vykúzli dobrotu aj zo zemiakov, múky, mrazeného hrášku a tvarohu. Pozrite, aké lákavé gnocchi pripraví za pár minút. Dlhšie trvá len uvarenie či upečenie zemiakov na zemiakové cesto. Celý recept aj s ingredienciami nájdete pod videom. Zvládne ho aj začiatočník!

► Vyskladajte si zdravý tanier pomocou pravidla 4 pästí a schudnete 

Gordonove domáce opekané zemiakové halušky


Zdroj videa: youtube/Gordon Ramsay

Potrebujete:

na cesto

 • 2 veľké zemiaky
 • 50g ricotty, hladkého tvarohu alebo syru typu lučina
 • 90g polohrubej múky
 • 1 vajce
 • lístočky čerstvého tymiánu (nie je nutné)
 • parmezán alebo iný tvrdý syr

ostatné

 • olivový olej, maslo, čierne korenie, biele korenie, soľ, kôra z citrónu (nemusí byť)

Postup:

 1. Predhrejte rúru na 200 °C
 2. Upečte zemiaky v šupke kým nezmäknú, asi 1 až 1 ¼ hodiny (prípadne ich uvarte v šupke)
 3. Najlepšie ešte za tepla vyberte lyžicou zemiaky zo šupky a pretlačte cez pasírovač alebo uch dohladka roztlačte vidličkou.
 4. Pridajte ricottu, múku, rozšľahané vajce, soľ, biele korenie, lístočky tymiánu a vypracujte hladké, nie veľmi tuhé cesto.
 5. Cesto rozdeľte na 2-3 časti a z každej ručne vyvaľkajte šúľok s hrúbkou asi ako cigara, okolo 1,5 cm. Nakrájajte na 2 cm kúsky a do každého vtlačte prstom jamku, aby neskor halušky lepšie zachytávali omáčku.
 6. Halušky uvarte vo vriacej vode s pridaným olejom, asi 1-2 minúty, kým nevyplávajú.
 7. Vyberte ich, nechajte 1-2 minútky oschnúť a pečte ich na olivovom oleji z oboch strán, pridajte soľ a čierne korenie. Keď zhnednú, pridajte čerstvý alebo rozmrazený hrášok a pár kúskov masla. Pridajte nastrúhanú kôru z citróna.
 8. Podávajte posypané strúhaným syrom.

Dobrú chuť!

Molo by vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia