MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Tradičný vývar vs japonská polievka MISO. Elixíry s ohromnými účinkami!

Ktorej dávate prednosť vy?

Súvisiace témy

Zdravý život

VIDEO: Tradičný vývar vs japonská polievka MISO. Elixíry s ohromnými účinkami!

Neviete si predstaviť nedeľný obed bez slovenskej klasiky alebo si radšej zbehnete do ázijskej reštaurácie pre polievku miso?

Ľahký a výživný kurací vývar vás zachráni pri chrípke, ale aj keď sa spamätávate z opice. Dodá telu ideálnu porciu bielkovín, minerálov a vitamínov. Výhodou je i to, že telo je na naň po generácie zvyknuté. A ak do neho nedáte vyvariť brazílske kurča a mrkvu z Afriky, ale použijete na prípravu domáce zdroje, nemali by vám hroziť žiadne nežiadúce reakcie. Ak ste kurací vývar zvolili za liek, ktorý zmierni účinky alkoholu z predchádzajúceho dňa, nedávajte si do neho cestoviny, zdvihnú vám totiž žalúdok.

Tanier plný zdravia: Tieto 4 polievky zaženú príznaky choroby

Porcia Japonska

Miso polievka sa teší obľube v celej Ázii, ale pochádza z Japonska. Vo všeobecnosti ju označujú ako jednu z najzdravších polievok na svete. Oproti kuraciemu vývaru má minimum kalórii, ale aj miso dokáže výborne zasýtiť. Traduje sa, že predlžuje život a skutočne znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje stav ciev. Japonskí vedci dokonca dokázali, že miso z tela odvádza rádioaktívne látky. 

Obe polievky:

 • boli predmetom vedeckého výskumu,
 • zahrejú,
 • doplnia tekutiny,
 • zásobia vitamínmi.

Nedovolí infekcii ísť ďalej

Slepačia polievka učarovala doktorovi Stephenovi Rennardovi. Chcel zistiť, ako dokáže kurací vývar, ktorý varieva jeho žena podľa receptu svojej litovskej babičky, pomôcť pri prechladnutí. Použitím vzoriek krvi od dobrovoľníkov zistil, že kuracia polievka zastavuje pohyb neutrofilov – bielych krviniek, ktoré pohlcujú baktérie. Pri chorobe sa do krvi vyplavia v niekoľkonásobnom počte a zabraňujú infekcii migrovať po tele. Vedci však nevedia prísť na to, ktorá prísada kuracej polievky má túto úžasnú schopnosť. Predpokladajú, že ide o vyváženú kombináciu koreňovej zeleniny a mäsa. 

Tip ► Vývar, ako ho nepoznáte: Poteší žalúdok, imunitu a chuťové bunky

Vývar vám pomôže, keď budete mať nádchu i chrípku. Vývar vám pomôže, keď budete mať nádchu i chrípku.
Vývar vám pomôže, keď budete mať nádchu i chrípku.
Zdroj: Shutterstock

Vývar vám pomôže, keď budete mať nádchu i chrípku. 

RECEPT ► Rýchly vývar zníži horúčku a postaví vás na nohy 

Upchatý nos

Za zmienku stojí aj iný výskum, z Miami. Vedci skúmali ako horúca kuracia polievka vplýva na výtok z nosa pri nádche. Dobrovoľníkov s upchatým nosom rozdelili na tri skupiny, v jednej pili studenú vodu, v druhej horúcu a v tretej kurací vývar. Práve tým v tretej skupine sa hlien v nose ľahšie uvoľnil a rýchlo vytekal von. 

Čítajte: 7 zdravých dobrôt proti chrípke, nádche a zápalom

Fermentované bôby

Ani polievka miso však nezaostáva vo výnimočnosti. Obsahuje totiž miso pastu, ktorá je vyrobená z fermentovaných bôbov natto. Je to najlepší zdroj vitamínu K2 na svete a zrejme aj dôvod, prečo sa o polievke miso hovorí, že chráni pred rakovinou. Vitamín tiež pomáha, aby vám vápnik neupchával cievy, ale doputoval až ku kostiam a zubom.

Polievku miso budete mať hotovú rýchlejšie ako kurací vývar. Polievku miso budete mať hotovú rýchlejšie ako kurací vývar.
Polievku miso budete mať hotovú rýchlejšie ako kurací vývar.
Zdroj: Shutterstock

Polievku miso budete mať hotovú rýchlejšie ako kurací vývar. Zdroj foto v texte: Shutterstock.com

► FOTO: Ako si pripraviť riasy? S pokladmi morí budete žiť dlhšie 

Miso sa vám oplatí jesť aj keď vás trápi:

 • krvácanie z nosa a ďasien,
 • problémy so zastavením krvi po drobných zraneniach - hemofília,
 • silné menštruačné krvácanie,
 • ľahká tvorba modrín a zlomenín,
 • vápenatie tepien,
 • kŕčové žily,
 • demencia,
 • zubné kazy,
 • lámavosť nechtov.

VIDEO: Skúste si uvariť MISO podľa herečkinho receptu 


Zdroj videa: youtube.com/ Slávka Halčáková

Polievkou sa nepredávkujete a pokojne ju môžete jesť aj trikrát denne ako to robia ľudia v Japonsku. Aby ste mali dennú zásobu vitamínu K, mali by ste zjesť každý deň aspoň tanier.

O skvelých účinkoch vitamínu K sa dočítate v aprílovom čísle časopisu Zdravie.

Práve v predaji! Prelistujte si ho ► TU

O skvelých účinkoch vitamínu K sa dočítate v aprílovom čísle časopisu ZdravieO skvelých účinkoch vitamínu K sa dočítate v aprílovom čísle časopisu Zdravie
O skvelých účinkoch vitamínu K sa dočítate v aprílovom čísle časopisu Zdravie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia