MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Svaly okolo kolena by mal posilňovať každý. Prečo sa im oplatí venovať?

Koleno potrebuje oporu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

VIDEO: Svaly okolo kolena by mal posilňovať každý. Prečo sa im oplatí venovať?

Koleno trpí aj keď sedíte a necvičíte. Svaly ochabnú a kĺb je náchylnejší na zranenie. Fyzioterapeutka vám prezradí, prečo sa oplatí kolená precvičiť.

Brucho, zadok, ruky... Sú svalové partie, na ktoré sa nezabúda a posilňujete ich kdekoľvek, hoci aj pri čakaní v rade, keď nenápadne zaťahujete brucho. Trénovať sa však oplatí aj tie menej nápadné svaly, napríklad okolo kolena. Myslíte si, že to nepotrebujete, lebo nešportujete vrcholovo? Fyzioterapeutka vás vyvedie z omylu. "Ideálne sú funkčné cviky. Najvhodnejšie je najskôr konzultovať zdravotný stav s odborníkom,“ hovorí Mgr. Lenka Augustínová z Kinisi centra fyzioterapie. Aj jeden z najkomplikovanejších kĺbov v tele potrebuje pevnú oporu. Platí to aj po úrazoch.

Pozrite si názor odborníčky


Autor videa: Peter Dráb

Neprehliadnite:
Boli vás päta? Možno štrajkuje šľacha, o ktorej ste doteraz nevedeli
Chrbát chce pevné brucho! FOTOtréning Jany Dukátovej s fyzioterapeutkou
Pichanie v kolene: Nechoďte po schodoch týmto smerom, meniskus to nemá rád
Od kŕča k roztrhnutiu: Ako sa vyhnúť zraneniam svalov?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chcel som dať na vyrážky tekutý púder. Prečo sa už na kiahne nemá používať?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Lieky sa nemajú zapíjať perlivými minerálkami. A neperlivými môžem?

Čo sa týka perlivých nápojov, bublinky tvorí oxid uhličitý, ktorý znižuje pH vody a okysľuje ju. Toto zníženie môže mať vplyv na rozpustenie a vstrebanie tabliet. Samotné bublinky môžu tiež svojou aktivitou urýchliť rozpúšťanie tabliet, čo nemusí byť vždy žiadúce.

Väčším rizikom však môže byť zapíjanie liekov minerálnymi vodami – bez ohľadu na to, či sú perlivé. Minerálne vody totiž obsahujú rozpustené soli vápnika, horčíka, železa a iných látok, ktoré reagujú s viacerými liekmi, ako napríklad s niektorými antibiotikami, liekmi na štítnu žľazu alebo na Parkinsonovu chorobu. Preto je potrebné postupovať pri užívaní liekov podľa inštrukcií v príbalovom letáku alebo zapíjať lieky čistou vodou, či už balenou stolovou alebo z vodovodu. Taká voda neobsa­huje žiad­ne prímesi, ktoré by mohli ovplyvniť účinok lie­kov. Zapamätajte si, lieky treba zapíjať čistou vodou.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor