MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Špargľový detox vyčistí pleť i obličky. Rozoznáte čerstvú špargľu?

Ak sa snažíte schudnúť, špargľu musíte mať na tanieri. V 100 gramoch je iba 17 kalórii.
Zdravý život

VIDEO: Špargľový detox vyčistí pleť i obličky. Rozoznáte čerstvú špargľu?

Špargľa urýchľuje látkovú výmenu a pomôže vám v boji s nadváhou. Na tanieri by ju povinne mali mať reumatici aj ľudia so slabou imunitou.

Špargľová sezóna je krátka, ale od polovice apríla do konca júna nájdete v obchodoch slovenskú špargľu. Túto výživnú stonkovú zeleninu samozrejme zoženiete aj mimo sezóny, ale obyčajne je zo zahraničia a musela k nám cestovať stovky kilometrov, čo sa mohlo podpísať na jej kvalite. Čerstvosť je totiž u špargle rozhodujúca.

Špargľa je kráľovnou zeleniny. Vyskúšajte 5 úžasných receptov

VIDEO: Špargľový detox vyčistí pleť i obličky. Rozoznáte čerstvú špargľu?VIDEO: Špargľový detox vyčistí pleť i obličky. Rozoznáte čerstvú špargľu?

Plná vitamínov

Špargľa je bohatá na vápnik, železo, horčík, zinok, draslík, síru, fosfor, vitamíny C, A, E a béčka. Táto stonková zelenina povzbudzuje činnosť obličiek a podporuje vylučovanie vody. Preventívne zabraňuje vzniku obličkových kameňov. 

Sezóna špargle začala, pripravte si lahodný šalát

Vďaka špargli budete mať viac energie, preto si ju radšej nedávajte na večeru. Mohla by vás pred spaním nabudiť a mali by ste problém zaspať. Vďaka vitamínu C vám špargľa pomôže rýchlejšie hojiť rany a áčko jej zase dáva moc chrániť sliznice pred infekciami. 

Extra účinky pre mužov

 • chráni pred zápalmi a rakovinou prostaty,
 • predlžuje plodnosť ,
 • zlepšuje produkciu spermií,
 • neutralizuje škodlivý účinok alkoholu,
 • chráni pečeň pred chemickým poškodením.

24 najväčších ničiteľov spermií. Číslo desať vás skutočne prekvapí!

Detox trávenia

Ak ste ešte neabsolvovali očistnú kúru špargľou, vyskúšajte ju. Jej účinky sa podobajú žihľave. Čaj zo špargle očistí tráviaci trakt, obličky i močové ústrojenstvo od nánosov toxínov. Všetko, čo potrebujete je narezať jednu zelenú špargľu na menšie kúsky, zaliať ju vriacou vodou (200 ml). Nechajte lúhovať 15 minút, preceďte a popíjajte. Takýto odvar si môžete uvariť 2x denne. Kúra by mala trvať maximálne 14 dní. 

Fenomenálna žihľavová kúra. Aby ste ocenili jej účinky, nemusíte piť len čaj

Krásna pleť, štíhle telo

Čajom alebo špargľou na tanieri môžete účinne zabojovať proti mnohým kožným ochoreniam, či už ide o alergické kožné prejavy, ekzémy alebo bojujete so psoriázou. Vďaka vitamínom, minerálom a stopovým prvkom v špargli bude vaša pokožka žiariť. Ak sa snažíte schudnúť, špargľu musíte mať na tanieri. V 100 gramoch je iba 17 kalórii. 

Neviete, čo so špargľou? Sledujte

 
Video: youtube.com/ Cuketka.cz

Kupujte čerstvú

Pamätajte, že špargľu musíte spracovať najneskôr do 48 hodín. Ideálne je, ak ju pripravíte ešte v deň, keď ste ju kúpili. Ak ju necháte v chladničke, zabaľte ju do vlhkej utierky, aby vydržala. 

Špargľa sa po zbere rýchlo kazí. Snažte sa ju spracovať ešte v deň nákupu. Špargľa sa po zbere rýchlo kazí. Snažte sa ju spracovať ešte v deň nákupu.
Špargľa sa po zbere rýchlo kazí. Snažte sa ju spracovať ešte v deň nákupu.
Zdroj: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Pred nákupom stonky skontrolujte. Nesmú byť:

 • plesnivé,
 • zvädnuté ,
 • vlhké,
 • obschnuté,
 • gumené,
 • príliš široké na koncoch.

Čerstvá špargľa:

 • nezapácha,
 • biela ma pevné zovreté hlavičky a pri narezaní z nej vyteká biela tekutina,
 • biela sa nedá zohnúť, praskne,
 • konce nie sú priveľmi drevnaté a obschnuté.

Vyskúšajte tiež: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia