MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Pripravte si mega zdravú cviklu. TOP dôvody, prečo ju zaradiť do jedálnička

Červený zázrak pre zdravie - z cvikly sa dajú vyčarovať zaujímavé a chutné jedlá.
Zdravý život

VIDEO: Pripravte si mega zdravú cviklu. TOP dôvody, prečo ju zaradiť do jedálnička

Je výrazná farbou i chuťou, no vedeli ste, že je to jedna z najliečivejších potravín? Chráni pred rakovinou, znižuje cholesterol, detoxikuje a dokáže omnoho viac!

Cvikla je bežná koreňová zelenina, ktorú si však väčšina pamätá ako nevábnu sterilizovanú prílohu. Ak práve nie ste fanúšikom tejto sladko-kyslej pochúťky, skúste ju pripraviť inak. V mnohých svetových kuchyniach je cvikla veľmi populárna a pri jej príprave sa využíva naozaj všetko - od koreňa, šťavy až po listy. Táto mimoriadne zdravá zelenina je plná vitamínov, minerálov a látok, ktoré majú liečivé vlastnosti. Prečo by ste ju mali zaradiť do jedálnička a ako ju pripraviť tak, aby vám chutila?  

Čítajte aj: Začína sezóna limonád. Ktorá vyhrá u vás? Bazová či čučoriedková?

1. Veľa živín

Červená repa sa môže pochváliť bohatým nutričným obsahom. Má nízky obsah kalórií, ale aj veľké množstvo životne dôležitých vitamínov a minerálov. V 100 gramovej porcii varenej cvikly nájdete len 18 kalórií, tuku 0,2 gramu, bielkovín 1,7 gramu, vlákniny 2 gramy, ale žiadny cholesterol. Zároveň z nej získate 20% odporúčaného denného príjmu kyseliny listovej, 6% vitamínu C, 16% mangánu, 9% draslíka, 6% horčíka a 4% železa.

2. Bojovník s rakovinou

Pigment betacyanín dodáva cvikle nielen výraznú červenú farbu, ale tiež schopnosť bojovať proti rakovine. Červená repa je preto osvedčeným jedlom pri prevencii i liečbe nádorových ochorení. Ďalšou látkou, ktorá dodáva cvikle schopnosť ničiť rakovinové bunky, je bielkovina betaín, ktorá má silné protizápalové účinky. Ukázalo sa, že extrakt z repy pomáha pribrzdiť bujnenie nádorových buniek.

Ako si pripraviť cviklu? Pozrite si videotipy


Autor videa: youtube.com /Sccastaneda

Ďalšie skvelé účinky cvikly zistíte na ďalších stranách ►►► 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia