MENU
zdravy-zivot

Pľúca napadnuté koronavírusom znejú smutne. Dýchanie sa mení už po týždni

Pľúca sa začnú meniť približne týždeň po vypuknutí prvých príznakov ochorenia covid-19.

Súvisiace témy

Zdravý život

Pľúca napadnuté koronavírusom znejú smutne. Dýchanie sa mení už po týždni

Vďaka tejto unikátnej nahrávke máte možnosť počuť to, čo lekári cez fonendoskop. Keď každý nádych bolí.

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila ochorenie covid-19 11. marca svetovou pandémiou. K dnešnému dňu sa evidujú takmer dva milióny chorých a viac ako 120 tisíc mŕtvych. Najčastejšou príčinou smrti pacientov je komplikovaný zápal pľúc a postupné zlyhanie orgánov.

Typické príznaky

Ochorenie covid-19 je zákerné v tom, že spočiatku prebieha mierne. Ťažšie príznaky sa pridávajú postupne, približne po týždni. Podľa štúdie 138 pacientov z Čínskej provincie Wuhan k najčastejším patrí horúčka, únava, suchý kašeľ, nechutenstvo, bolesť svalov, dýchavičnosť a tvorba hlienu. 

Dýchanie sa rýchlo mení

Na začiatku ochorenia je dýchanie čisté a rýchle.  K nádychu a výdychu sa pokračujúcim ochorením postupne pridávajú zvuky pripomínajúce pískanie a hvízdanie. V prípadoch mierneho zápalu pľúc už počuť šelest. V extrémnych prípadoch covid-19 dochádza k syndrómu akútnej respiračnej tiesne - okrem šelestu počuť aj vlhké chripoty. Takýto zvuk dýchania je vyvolaný rozsiahlym zápalom na pľúcach a štrukturálnymi zmenami ich tkaniva. Vďaka videu pochopíte, aký je rozdiel medzi zdravými a chorými pľúcami a prečo je ochorenie covid-19 vážne. 

Zdroj: Medzcool/youtube.com

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor