MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Joga, ako ju nepoznáte. Dostane vašu myseľ do inej dimenzie

Relaxačný je už len ten pohľad, čo poviete?
Zdravý život

VIDEO: Joga, ako ju nepoznáte. Dostane vašu myseľ do inej dimenzie

Pľúca plné kyslíka, čistá myseľ bez tlaku stresu a pocit absolútnej slobody s výhľadom na široké končiare. Navyše, nikde sa netlačíte. A čo tak joga smiechu? Priam božské terapie!

Vysokohorská joga sa dostáva stále viac do povedomia ľudí túžiacich po relaxe. Je dokonalým spojením elementov navodzujúcich meditáciu pre dušu a uvoľnenie tela. Účinky jogy sa na čerstvom vzduchu ešte znásobia.

Takáto podoba obľúbeného ozdravujúceho cvičenia sa v Alpách šíri už roky a záujem turistov rastie. Nielen turistické kancelárie v jednotlivých regiónoch, ale aj hotely ponúkajú pravidelné lekcie jogy na končiaroch v nadmorskej výške viac ako 2000 metrov nad morom. Na ich vrcholy vás v skorých ranných hodinách vyvezie lanovka a po skončení cvičenia si môžete vychutnať raňajky na panoramatickej terase a následne sa vydať na ozdravujúcu túru so sprievodcom. Idylka!

Joga smiechu

Vedeli ste, že nútené chichúňanie aktivuje skutočný smiech? Dokonca pri ňom schudnete!  Že ste o joge smeichu ešte nepočuli? Ak budete mať príležitosť, zúčastnite sa aspoň jedného z workshopov slovenských lektorov. Ide o takzvané smiechohry, ktoré v sebe, podobne ako klasická joga, spájajú relax, pohyb i meditáciu. Začína jednoduchými cvikmi, ktoré odbúrajú počiatočnú možnú trému, a to bez toho, aby ste sa o to čo i len trošíčku snažili. Po pár minútach sa stratia i akékoľvek zvyšky stresu. Jadro tvoria samotné smiechocviky.

A ktoré sú medzi ľuďmi najobľúbenejšie? Opýtali sme sa inštruktora jogy smiechu, Ľubora Foltána: „Sú to rôzne pozdravné smiechy, smiechy z ríše zvierat či so športovou tematikou. Často vzniknú aj v priebehu cvičenia, keď sú už ľudia v dobrej nálade. Ja osobne som vymyslel som ranný trojboj. Pozostáva z krému smiechu, mentálnej nite a smiechu odvahy. Po ňom môžete smelo vykročiť do skvelého dňa, ktorý vám nič a nikto len tak ľahko nepokazí." Zdá sa vám to uletené? To naozaj je a presvedčili sme sa o tom aj my z redakcie. No úprimne, naozaj to stálo za to a vrelo vám tento druh relaxu odporúčame!  

Úsmev ako liek: 5 dôvodov, prečo je smiech najlepšou terapiou zdravia

Pozrite si nasledujúcu (amatérsku :) ) ukážku, ktorú sme pre vás natočili na Joge smiechu v bratislavskej Medickej záhrade, počas reportáže do časopisu Zdravie. V augustovom vydaní sa dočítate viac o tom, aké je to smiať sa zoči voči s neznámymi, aké vlastnosti joga smiechu posilňuje a v článku nájdete i rozhovor s lektorom. Prínos jej cvičenia pre zdravie vás nepochybne prekvapí. 

V predaji od 20. júla!  

VIDEO: Joga, ako ju nepoznáte. Dostane vašu myseľ do inej dimenzieVIDEO: Joga, ako ju nepoznáte. Dostane vašu myseľ do inej dimenzie
 
» PRELISTOVAŤ «

VIDEO: Nakazte sa smiechom

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia