MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Jednoduchá domáca pizza. Zvládla ju aj 4-ročná kuchárka

Aj pri varení sa toho deti môžu veľa naučiť.
Zdravý život

VIDEO: Jednoduchá domáca pizza. Zvládla ju aj 4-ročná kuchárka

Spestrite si víkend spoločným varením. Deti práca dospelých baví častejšie viac ako hračky. Možno bude v kuchyni väčší neporiadok, ale tá zábava za to stojí.

Nájdete si čas na spoločné varenie s deťmi? Určite sa musíte obrniť dávkou trpezlivosti, ale zážitok stojí za to. Rodinná príprava jedla je pre deti dobrodružná a inšpiratívna. Pri sypaní múky, vážení či miešaní sa navyše výborne rozvíja detská motorika. Po príprave sú deti na seba pyšné, čo všetko dokázali. Na spoločné varenie by ste si mali nájsť čas aspoň raz do týždňa.

Pripravte si

Dnes môžete vyskúšať jednoduchú domácu pizzu. Na prípravu potrebujete 500 g hladkej múky, 300 ml vlažnej vody, 5 lyžíc olivového oleja, 1/2 kocky kvasníc, dve lyžičky soli, päť strúčikov cesnaku, pol lyžičky kryštálového cukru, paradajkový pretlak alebo kečup. Z tohto množstva vyrobíte jednu menšiu okrúhlu pizzu a jednu na klasický plech.

Ako postupovať?

Do šálky dajte asi 100 ml vody, rozdrvte do nej kvasnice a pridajte cukor, jemne premiešajte. Nechajte stáť. Potom si navážte múku, pridajte do nej vodu, olej, soľ a na záver kvasnice. Potom cesto vymieste a nechajte kysnúť. Potom potrite plech olejom a roztiahnite naň cesto. Následne ho potrite olejom, zmiešaným s roztlačeným cesnakom a kečupom. Na záver ju obložte ľubovoľnými ingredienciami a dajte piecť. 

Pozrite sa, ako sa malej kuchárke darilo ►►►


Autor videa: KP

Ako v škole

Pri príprave jedla sa môžete toho aj veľa naučiť. Povedať si môžete ako vznikla múka, kde sa berie syr, prečo sa oplatí jesť zeleninu. Varenie nie je v žiadnom prípade nuda. Počítajte však aj s tým, že v strede príprav sa môže pozornosť, najmä mladšieho dieťaťa, ubrať úplne iným smerom. V žiadnom prípade ho do ďalších úloh nenúťte. Stačí, keď ukončí časť svojej práce. 

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia