MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Zbavte sa bolesti chrbtice raz a navždy! 4 cviky ju posilnia

Chrbtica je osou tela. Venujte jej uvoľnenie vždy, keď si spomeniete.
Zdravý život

VIDEO: Zbavte sa bolesti chrbtice raz a navždy! 4 cviky ju posilnia

Aj vy patríte k 80% ľudí, ktorých trápi chrbtica? Nájdite príčinu, riešte ju. Nájdite si čas na cielené pohyby, ktoré ju posilnia a podporia správne držanie tela.

Sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu a zanedbaná kompenzácia preťažovania chrbtice vedie prirodzene k bolestiam. Aby ste im predchádzali, je treba začať od úplných základov. Uvedomujte si svoj postoj, kontrolujte sa pri sedení. Rátajte s tým, že je potrebný určitý čas, aby ste zmenu nesprávnych návykov začali vnímať ako niečo prirodzené. 

Ťažkostiam predchádza najmä poctivé posilňovanie svalov chrbtice, ale tiež veľmi dôležitého stredu tela, tzv. coru. Jeho spevňovaním dokáže koordinovať ich prácu a pomôže lepšie zvládať záťaž. 

Cviky na chrbticu vykonávajte v pomalom tempe a plynulo po 15-20 opakovaní. Ideálne sa venujte chrbtici aspoň 30 minút denne. 

1. Priťahovanie lakťov  

Ľahnite si a čelo oprite o podložku. Panvu tlačte k zemi, aby ste predĺžili spodnú časť chrbtice. Vtiahnutím brucha za zastabilizujete. Ruky v vzpažení zdvihnite nad zem. Snažte sa dostať lakťami k telu čo najbližšie, pričom hlavu nezakláňajte a predlaktie držte stále vodorovne s podložkou. 

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia