MENU
zdravy-zivot

Viac než brušáky! 15 minútový tréning pre krajšiu a pevnejšiu postavu

Ak nie sú klasické sed-ľahy to pravé pre vás, existujú aj iné cviky, ktorými si efektívne posilníte stred tela.

Súvisiace témy

Zdravý život

Viac než brušáky! 15 minútový tréning pre krajšiu a pevnejšiu postavu

Kvalitný tréning stredu tela si nevyžaduje veľa času a ani cvičebných pomôcok. Stačí, ak si 3x do týždňa nájdete 15 minút pre týchto 5 cvikov.

Nie sú klasické sed-ľahy to pravé pre vás? Existujú aj iné cviky, ktorými si efektívne posilníte stred tela. Vyskúšajte týchto 5 tipov. 

1. Superman 

Vyšší level cviku: Obe ruky a nohy zdvihnite z podložky naraz.Vyšší level cviku: Obe ruky a nohy zdvihnite z podložky naraz.
Vyšší level cviku: Obe ruky a nohy zdvihnite z podložky naraz.
Zdroj: Shutterstock

Ľahnite si na podložku tvárou nadol, nohy majte vystreté a ruky vzpažte. Zdvihnite hlavu, pravú nohu a ľavú ruku asi 15 centimetrov od zeme. Snažte sa vydržať približne 3 sekundy, následne môžete nohu, ruku a hlavu položiť do východiskovej polohy. Zopakujte to isté s druhou stranou, ľavou nohou a prvavou rukou. Obe strany zopakujte 10-krát.  Týmto svikom si posilníte priečne brušné svaly.

 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac

Ktoré vyšetrenia pomôžu odhaliť vznik osteoporózy?

Osteologické vyšetrenie sa zameriava na osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Cieľom je komplexná a diferenciálna diagnostika a liečba tohto ochorenia. Absolvujete klinické vyšetrenie lekárom, prístrojové vyšetrenie, teda osteodenzitometriu a röntgen, ďalej laboratórne vyšetrenie parametrov kostného metabolizmu a parametrov stavu obličiek, pečene, tráviacej sústavy a žliaz s vnútorným vylučovaním.

Osteodenzitometria je meranie hustoty kosti. V súčasnosti ide o jediné vyšetrenie, ktorým možno stanoviť veľkosť strát kostnej hmoty vo vybranej časti skeletu, posúdiť prítomnosť osteoporózy a vážnosť rizika vzniku osteoporotickej zlomeniny v budúcnosti.

Včasné stanovenie diagnózy osteoporózy a posúdenie rizika zlomeniny vás teda môže zachrániť pred bolesťami, komplikovanými operáciami a invaliditou. Na presnú a včasnú diagnostiku osteoporózy sa používa centrálny osteodenzitometer. Tento prístroj meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom v stavcoch driekovej chrbtice a v hornej časti stehnovej kosti, čiže tam, kde sú osteoporotické zlomeniny najnebezpečnejšie. Namerané hodnoty porovnáva počítač s hodnotami zdravej populácie. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné, pretože dávka röntgenového žiarenia je minimálna.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor