MENU
zdravy-zivot

Vyvoláva pálenie záhy cibuľa či sóda? 10 vecí, ktorým sa radšej vyhnite

Ill,Elderly,Woman,Holding,Her,Chest,Against,A,Gray,Background

Súvisiace témy

Zdravý život

Vyvoláva pálenie záhy cibuľa či sóda? 10 vecí, ktorým sa radšej vyhnite

Nejde len to, čo jete, ale aj ako to jete. Ak mávate často pocit pálenia v hrdle, na hrudi alebo žalúdku po tom, čo ste sa najedli, vyhnite sa radšej nasledovným jedlám a zlozvykom.

Pálenie záhy, čiže návrat žalúdočnej kyseliny či obsahu žalúdka späť do pažeráka si môžete zhoršovať aj bez toho, aby ste o tom vedeli. Refluxom častejšie trpia ľudi s nadváhou, fajčiari či užívatelia niektorých liekov. Ak sa pálenie záhy objaví menej ako 2-krát do týždňa a neobmedzuje vám výrazne kvalitu života alebo nie je spojené s ťažkosťami či bolesťami pri prehĺtaní, môže ísť o tzv. prirodzený reflux. Aby ste si ho neprivolávali, je lepšie obmedziť alebo vylúčiť nasledovné.

1. Jedlá s vysokým obsahom tukov

Tuk spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka.Tuk spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka.
Tuk spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka.
Zdroj: Shutterstock.com

Tuk spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, takže jedlo v ňom ostáva dlhšie a má väčšiu šancu úplne sa naplniť. To zvyšuje tlak na jeho horný zvierač, čo zvyšuje riziko príznakov refluxu. Medzi bežných „vinníkov“ patria vyprážané potraviny ako sú ryby a hranolčeky, ako aj tučné mäso, najmä bravčové a jahňacie.

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor