MENU
zdravy-zivot

Veľké bolesti, horúčky, únava. Tom Hanks s manželkou sa vyliečili z Covid-19

Americký herec aj s manželkou ochorel v Austrálii.
Zdravý život

Veľké bolesti, horúčky, únava. Tom Hanks s manželkou sa vyliečili z Covid-19

Oscarový herec darúva svoju krvnú plazmu, aby pomohol vedcom nájsť liek proti novému koronavírusu.

Herec Tom Hanks (63), ktorý v marci prekonal Covid-19, prehlásil, že nemá rešpekt a neváži si ľudí, ktorý nenosia na verejných priestoroch rúška. On aj jeho manželka boli diagnostikovaní v Austrálii, kde sa herec pripravoval na nakrúcanie filmu. „Nechápem to, jednoducho nechápem, veď rúško je doslova to najmenšie, čo môžete urobiť,“ krúti hlavou Tom. A pri spomienke na svoje a manželkine problémy s koronavírusom vie prečo.

Rôzny priebeh choroby

Moja žena stratila chuť aj čuch, trpela častými nevoľnosťami a mala oveľa vyššie teploty ako ja. Ja som pre zmenu trpel ohromnými bolesťami tela, bol som veľmi unavený a nedokázal som sa na nič sústrediť dlhšie ako 12 minút,“ popísal slávny Forrest Gump aspoň okrajovo svoje problémy. Hoci ako diabetik so stentom, malou výstužou v srdci, patril do značne rizikovej skupiny, snažil si aj v austrálskej nemocnici zachovať optimizmus.

Pravidelne daruje plazmu

Oscarový herec sa v súčasnosti snaží šíriť osvetu a aj osobne pomáhať zo všetkých síl, aby bol vírus SARS-CoV-2 porazený. Pravidelne darováva krvnú plazmu, aby mohol napredovať výskum a hľadanie liekov proti Covid-19. Apeluje tiež na všetkých, aby nezanedbávali tú najjednoduchšiu a zároveň najúčinnejšiu prevenciu. „Sú len tri veci, ktoré by mali všetci dodržiavať. Nosiť rúško, dodržiavať odstup od druhých a umývať si ruky. Už to samotné prispieva k vylepšeniu celkovej situácie. Pritom sú to maličkosti.

Opätovný nárast počtu chorých po uvoľnení prísnych pravidiel po celom svete, vrátane Slovenska, je dôkazom, že vírus zďaleka nie je na ústupe a zodpovednosť je aj na každom jednom z nás. Ako Tom Hanks pripomína, nemali by sme zabúdať, že choroba Covid-19 dokáže zabíjať.

Video s Hanksom

Čo hovoria o prekonanej chorobe Tom aj jeho žena Rita Wilson, si môžete pozrieť tu:

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia