MENU
zdravy-zivot

Znížiť hladinu cukru v krvi nebolo nikdy jednoduchšie. Stačí žiť TAKTO

Senior,Couple,Having,Fun,In,Kitchen,With,Healthy,Food,-
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Znížiť hladinu cukru v krvi nebolo nikdy jednoduchšie. Stačí žiť TAKTO

Vegánstvo je životný štýl, spôsob myslenia a stravovania, kde je z jedálneho lístka vylúčená akákoľvek živočíšna strava, dokonca aj med. Preto sú vegáni zdravší aj chudší, a choroby neriešia.

Vegánstvo si veľa ľudí zamieňa aj s vegetariánstvom, ale vegáni sú ešte o „level vyššie“. Vegáni nejedia vôbec živočíšne produkty a stravujú sa výlučne rastlinnou potravou. Títo ľudia sa rozhodnú pre vegánstvo kvôli zdravotným problémom, z humánnych alebo environmentálnych dôvodov.

Čo obsahuje vegánsky jedálniček?

Vegánstvo je založené čisto na rastlinnej strave.Vegánstvo je založené čisto na rastlinnej strave.
Vegánstvo je založené čisto na rastlinnej strave.
Zdroj: Shutterstock

Toto NEJEDIA: mäso, ryby, mlieko, mliečne výrobky, syry, vajcia ani med.

Toto JEDIA:  zeleninu pripravenú na rôzne spôsoby, najčastejšie varením a dusením, bylinky, čerstvé a sezónne ovocie, strukoviny, obilniny, orechy a semienka.

V dnešnej dobe je pre vegánov široká ponuka produktov dostupných v obchodoch. Je si z čoho vyberať. Vo vegánskej verzii kúpite párky, šunky, placky, paštéty, mäso, hamburgery, syry, jogurty, zmrzliny, čokolády a dezerty.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor