MENU
zdravy-zivot

6 neuveriteľných účinkov masturbácie na vaše zdravie

Pustíte sa tiež do samoliečby?
Zdravý život

6 neuveriteľných účinkov masturbácie na vaše zdravie

Nahradiť lieky proti stresu, lieky proti bolesti alebo lieky na spanie či posilniť imunitu. To a nielen to dokážete aj sami, len pomocou vašich prstov či ruky. Ako na to?

Vo svojej vlastnej moci máte stimulovať vylučovanie hormónov dobrej nálady.  "Na orgazme, vrátane toho, ktorý vyvoláte masturbáciou, sa zúčastní mnoho neuromediátorov: dopamín, oxytocín, prolaktín, serotonín, endorfíny," vysvetľuje francúzsky sexuológ a psychológ Sébastien Garnero. Aké sú teda prínosy masturbácie pre zdravie a pohodu?

1. Utišuje bolesť

Endorfíny, ktoré sa uvoľňujú pri samouspokojovaní, pôsobia ako analgetikum. Utišujú okrem iného migrény a menštruačné bolesti. Buďte však opatrní: "V niekoľkých extrémne zriedkavých prípadoch môže sexuálna aktivita posilniť bolesť hlavy", poznamenáva Sebastien Garnero. Skutočne existujú takzvané postkoitálne alebo orgazmické bolesti hlavy , ktoré spôsobujú bolesť v dôsledku zvýšeného krvného tlaku v mozgu.

2. Pomáha bojovať proti stresu

Jedným z dôvodov, prečo je sex taký skvelý odbúravač stresu, sú aj endorfíny. Stimulované sú aj počas masturbácie a pôsobia ako silné antistresory, prinášajú pocit pokoja a relaxácie.  

3. Podporuje spánok

Vďaka endorfínom, ale aj vďaka prolaktínu, ktorý tiež vzniká pri orgazme pri "samopotešení", pomáha  masturbácia zahnať napätie nahromadené počas dňa a spôsobuje jemnú únavu... 

4. Funguje ako antidepresívum

Kokteil hormónov, ktoré sa počas masturbácie uvoľňuje, poskytuje pohodu a potešenie. Dopamín a serotonín prispievajú k príjemnému pocitu relaxácie a blaženosti. Vynikajúce prírodné antidepresívum!

5. Posilňuje imunitný systém

Masturbácie chráni pred vírusmi! Podľa štúdie Univerzity v nemeckom Essene podporuje tvorbu bielych krviniek, ktoré zohrávajú hlavnú úlohu pri infekciách a rakovine.

6. Posilňuje srdce

Masturbácia je skutočná kardio aktivita! Niektorí citliví ľudia môžu dokonca dostať zástavu srdca počas chvíľ autozábavy. Napríklad otec herca Matthewa McConaugheyho zomrel uprostred ukájania.

Hormóny, ktoré sú za tým

Dopamín

Dopamín je spájaný s príjemnými vnemami a s motiváciou k rôznym aktivitám. V určitých častiach  mozgu sa uvoľňuje pri prirodzených príjemných aktivitách, ako je napríklad aj sex. Aktivuje sa hlavne vo fázach túžby a vzrušenia. Pri pohlavnom styku sa hladina dopamínu postupne zvyšuje, čo má za následok zrýchlenie srdcovej frekvencie, rozšírenie zreničiek, silné prekrvenie.

Oxytocín, prolaktín, endorfíny

Tieto hormóny sa podieľajú na pohode, pripútanosti, nežnosti.  

Oxytocín sa podieľa na pocite pripútanosti a pôsobí ako emocionálny posilňovač medzi partnermi pri vzájomnej masturbácii .

Endorfíny poskytujú pocit intenzívnej pohody a upokojenia.   

Prolaktín, ktorého hladina sa výrazne zvyšuje pri orgazme, sa podieľa na pocite intenzívnej pohody a potešenia.

Sérotonín

Pôsobí po orgazmickej fáze, je zodpovedný za pohodu a prispieva k pocitu šťastia a harmónie. Nedostatok sérotonínu sa prejavuje sklesnutou náladou, depresiou a poruchami spánku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor