MENU
zdravy-zivot

Výskum: Domáce čistiace prostriedky sú nebezpečnejšie ako cigarety

Domáce práce je lepšie nechať na chlapa.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Výskum: Domáce čistiace prostriedky sú nebezpečnejšie ako cigarety

Byť ženou v domácnosti je podľa nórskych vedcov životu nebezpečné. Ukazuje sa, že pravidelné čistenie domácimi chemikáliami škodí pľúcam rovnako ako vyfajčenie škatuľky cigariet denne!

Tušili ste, že čistiace prostriedky sú hrozbou len pre ženy? Celkom dobrý dôvod zapojiť do domácich prác oveľa viac aj mužov.

Čo zistila štúdia

Vedci z univerzity v Bergene už 20 rokov sledujú zdravie 6000 ľudí. 80 % z nich pravidelne používalo čistiace prostriedky: niektorí jednoducho upratovali doma a niektorí pracovali v upratovacích službách.

Výsledky štúdie boli neočakávané: milovníci čistiacich prostriedkov mali o 40 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť bronchiálnou astmou a ich kapacita pľúc sa zníži o 3,6 ml za rok. Profesionálne upratovačky stratili až 3,9 ml ročne. Ukázalo sa, že za všetko môžu častice domácich chemikálií - hromadia sa v pľúcach žien, dráždia sliznice a nepriaznivo ovplyvňujú dýchací systém. 

Vedci porovnali škody spôsobené používaním čistiacich prostriedkov s pravidelným fajčením: výsledok je taký, akoby ženy v domácnosti fajčili 20 cigariet každý deň po dobu 10 až 20 rokov.

Najvyššiemu riziku sú vystavené upratovačky, ktoré zároveň aj fajčia: v dôsledku dvojitého poškodenia sa ich dýchací systém zreteľne opotrebuje vo veku 40 rokov.

Praveľte upratovanie na mužov!

Muži môžu pokračovať v udržiavaní čistoty v domácnosti alebo si dokonca zarábať na živobytie upratovaním. Výsledky štúdie totiž ukázali, že čistiace prostriedky mužskému telu prakticky neškodia. Prečo sa to deje, vedci presne nevedia.

Zdá sa, že ich pľúca sú menej ovplyvnené čistiacimi chemikáliami. Predchádzajúce štúdie navyše ukázali, že zdravie mužov menej ovplyvňuje aj tabakový dym a drevný prach, “vysvetľuje Austin Swans, autor štúdie. Nie je to dostatočný dôvod na to, aby u vás doma začali konečne viac upratovať chlapi? Teda, ak to ešte nerobia...

Vedci vyzvali výrobcov chemikálií pre domácnosť, aby na obaloch uviedli, či výrobok obsahuje nebezpečné látky. Z marketingového hľadiska je to však mimoriadne nerentabilné, takže je nepravdepodobné, že by ich firmy počúvli. Skontrolujte si preto zloženie sami.

Najnebezpečnejšie chemické zlúčeniny:

  • Chlór, organické zlúčeniny chlóru - v čistiacich a pracích prostriedkoch.
  • Fosfáty a fosfonáty – v pracích práškoch.
  • Povrchovo aktívne látky – v pracích a čistiacich prostriedkoch.
  • Formaldehyd - v čistiacich prostriedkoch na umývanie riadu, čističoch kobercov (môže byť označený aj ako formaldehyd, metan, metylénoxid, oxymetylén).
  • Kyselina chlorovodíková  - v čistiacich prostriedkoch.

Vyberajte si radšej produkty, ktoré tieto látky neobsahujú vôbec, alebo ich obsahujú minimálne množstvo - čím ďalej je v zozname položiek látka uvedená, tým je jej menej. Nezabudnite si prečítať návod, neprekračujte odporúčanú koncentráciu čistiaceho prostriedku a dodržiavajte bezpečnostné opatrenia.

Odborníci tiež dôrazne odporúčajú, aby ste počas čistenia nosili nielen rukavice, ale aj rúško alebo respirátor. A po uprataní dôkladne vetrajte dom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor