MENU
zdravy-zivot

Výskum: Domáce čistiace prostriedky sú nebezpečnejšie ako cigarety

Domáce práce je lepšie nechať na chlapa.
Zdravý život

Výskum: Domáce čistiace prostriedky sú nebezpečnejšie ako cigarety

Byť ženou v domácnosti je podľa nórskych vedcov životu nebezpečné. Ukazuje sa, že pravidelné čistenie domácimi chemikáliami škodí pľúcam rovnako ako vyfajčenie škatuľky cigariet denne!

Tušili ste, že čistiace prostriedky sú hrozbou len pre ženy? Celkom dobrý dôvod zapojiť do domácich prác oveľa viac aj mužov.

Čo zistila štúdia

Vedci z univerzity v Bergene už 20 rokov sledujú zdravie 6000 ľudí. 80 % z nich pravidelne používalo čistiace prostriedky: niektorí jednoducho upratovali doma a niektorí pracovali v upratovacích službách.

Výsledky štúdie boli neočakávané: milovníci čistiacich prostriedkov mali o 40 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť bronchiálnou astmou a ich kapacita pľúc sa zníži o 3,6 ml za rok. Profesionálne upratovačky stratili až 3,9 ml ročne. Ukázalo sa, že za všetko môžu častice domácich chemikálií - hromadia sa v pľúcach žien, dráždia sliznice a nepriaznivo ovplyvňujú dýchací systém. 

Vedci porovnali škody spôsobené používaním čistiacich prostriedkov s pravidelným fajčením: výsledok je taký, akoby ženy v domácnosti fajčili 20 cigariet každý deň po dobu 10 až 20 rokov.

Najvyššiemu riziku sú vystavené upratovačky, ktoré zároveň aj fajčia: v dôsledku dvojitého poškodenia sa ich dýchací systém zreteľne opotrebuje vo veku 40 rokov.

Praveľte upratovanie na mužov!

Muži môžu pokračovať v udržiavaní čistoty v domácnosti alebo si dokonca zarábať na živobytie upratovaním. Výsledky štúdie totiž ukázali, že čistiace prostriedky mužskému telu prakticky neškodia. Prečo sa to deje, vedci presne nevedia.

Zdá sa, že ich pľúca sú menej ovplyvnené čistiacimi chemikáliami. Predchádzajúce štúdie navyše ukázali, že zdravie mužov menej ovplyvňuje aj tabakový dym a drevný prach, “vysvetľuje Austin Swans, autor štúdie. Nie je to dostatočný dôvod na to, aby u vás doma začali konečne viac upratovať chlapi? Teda, ak to ešte nerobia...

Vedci vyzvali výrobcov chemikálií pre domácnosť, aby na obaloch uviedli, či výrobok obsahuje nebezpečné látky. Z marketingového hľadiska je to však mimoriadne nerentabilné, takže je nepravdepodobné, že by ich firmy počúvli. Skontrolujte si preto zloženie sami.

Najnebezpečnejšie chemické zlúčeniny:

  • Chlór, organické zlúčeniny chlóru - v čistiacich a pracích prostriedkoch.
  • Fosfáty a fosfonáty – v pracích práškoch.
  • Povrchovo aktívne látky – v pracích a čistiacich prostriedkoch.
  • Formaldehyd - v čistiacich prostriedkoch na umývanie riadu, čističoch kobercov (môže byť označený aj ako formaldehyd, metan, metylénoxid, oxymetylén).
  • Kyselina chlorovodíková  - v čistiacich prostriedkoch.

Vyberajte si radšej produkty, ktoré tieto látky neobsahujú vôbec, alebo ich obsahujú minimálne množstvo - čím ďalej je v zozname položiek látka uvedená, tým je jej menej. Nezabudnite si prečítať návod, neprekračujte odporúčanú koncentráciu čistiaceho prostriedku a dodržiavajte bezpečnostné opatrenia.

Odborníci tiež dôrazne odporúčajú, aby ste počas čistenia nosili nielen rukavice, ale aj rúško alebo respirátor. A po uprataní dôkladne vetrajte dom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor