MENU
zdravy-zivot

Môžete jesť až dvakrát toľko, ako ste zvyknutí. Vedci odhalili, kedy prejedanie neškodí

Ako veľmi vám organizmus spočíta, ak si doprajete viackrát toľko stravy?
Zdravý život

Môžete jesť až dvakrát toľko, ako ste zvyknutí. Vedci odhalili, kedy prejedanie neškodí

Čo sa stane, ak namiesto jednej pizze zjete na posedenie rovno dve? Podľa vedcov to nemusí mať nevyhnutne negatívne následky.

Zaujímalo to vedcov z Univerzity v Bath, ktorí skupinu zdravých dvadsiatnikov až tridsiatnikov pozvali na „all-you-can-eat“ výzvu. Tí v nej svoj bežný kalorický príjem nárazovo zdvojnásobili. Hoci by by ste sa po takomto odhodlaní cítili na umretie, alebo prinajmenšom na prasknutie, výskumníci majú dobré správy.

Naše zistenia ukazujú, že telo sa s obrovským a náhlym prebytkom kalórií vyrovná pozoruhodne dobre.
 

Telo je zvyknuté

Vyzerá to totiž tak, že telo je na prejedenie dobre prispôsobené a žiadny z kritických ukazovateľov – ako hladina cukru či tukov v krvi sa výrazne nemenia a organizmus je stále v bezpečí. O 50% sa zvýšilo iba množstvo inzulínu, hormónu, ktorý sa uvoľňuje na kontrolu hladiny cukru v krvi.

Prejedanie sa nemusí škodiť. Ale má to jednu podmienku.Prejedanie sa nemusí škodiť. Ale má to jednu podmienku.
Prejedanie sa nemusí škodiť. Ale má to jednu podmienku.
Zdroj: Shutterstock

Naše zistenia ukazujú, že telo sa s obrovským a náhlym prebytkom kalórií vyrovná pozoruhodne dobre. Zdraví ľudia tak môžu jesť dvakrát toľko aj potom, ako sa cítia plní a túto záťaž zvládnuť,“ vysvetlil výskumník Aaron Hengist. Samozrejme, lukulské hody sa vám nevypomstia len v prípade, ak ich neopakujete často. Či si ich sem tam beztrestne môže dopriať každý, ukáže až ďalšia štúdia Hengista s kolegami na vzorke žien, obéznych a starších ľudí.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia