MENU
zdravy-zivot

JABLKO nie je len také obyčajné ovocie. Jeho liečivé účinky vás prekvapia

zdravá strava
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

JABLKO nie je len také obyčajné ovocie. Jeho liečivé účinky vás prekvapia

Šťavnaté jesenné ovocie zaraďte do jedálnička každý deň. Vitamíny a fytochemikálie obsiahnuté v jablku majú liečivé účinky a podporujú vašu imunitu.

Jablko je obľúbeným ovocím počas celého roka, ale práve na jeseň je jeho sezóna. Hýri všetkými možnými farbami a aj chuťou a textúrou sa jednotlivé druhy od seba líšia.

Prečo by ste ho mali jesť každý deň?

Trávenie a chudnutie

Ak máte problém so zápchou, jablko denne to vyrieši. Obsahuje približne 5 gramov vlákniny, ktorá sa nachádza hlavne v šupke, preto ho jedzte aj s ňou. Pri chudnutí je ideálnou voľbou, pretože stredne veľké jablko obsahuje len 140 kalórií.

Imunita

Dajte si ho na desiatu alebo olovrant a súčasne príjmete aj potrebnú dávku vitamínu C, ktorý je potrebný pre podporu vašej imunity, hlavne v sychravom a studenom období.

Pľúca

Liečivé účinky majú aj polyfenoly obsianuté v jablkách a účinne bojujú proti respiračným a pľúcnym ochoreniam.

Mozog a nervy

Blahodarnými účinkami flavonoidov, významných látok v jablku, sa zaoberala štúdia z roku 2022, ktorá bola publikovaná v časopise Neurology. Sledovala 599 žien a 652 mužov s Parkinsonovou chorobou. Konzumácia týchto fytochemikálií bola u účastníkov štúdie spojená s nižším rizikom úmrtnosti na toto ochorenie.

V časopise Frontiers in Aging Neuroscience bola v roku 2021 publikovaná štúdia, v ktorej jej autori potvrdili významné účinky flavonoidov na rozvoj kongnitívnych funkcií a zlepšenie mozgovej a nervovej činnosť.

Ďalšie výskumy potvrdzujú, že tieto významné látky môžu znížiť aj riziko Alzheimerovej choroby, ako na svojich stránkach informuje Every Day Health.

Srdce a cievy

Flavonoid kvercetín bráni ukladaniu cholesterolu v cievach a následnému vzniku aterosklerózy, znižuje riziko tvorby tromóz a infarktu.

Cukor v krvi

Jablká pomáhajú udržať hladinu glukózy v krvi, a preto sú vhodné aj pre diabetikov, pretože nezvyšujú glykémiu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor