MENU
zdravy-zivot

JABLKO nie je len také obyčajné ovocie. Jeho liečivé účinky vás prekvapia

zdravá strava
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

JABLKO nie je len také obyčajné ovocie. Jeho liečivé účinky vás prekvapia

Šťavnaté jesenné ovocie zaraďte do jedálnička každý deň. Vitamíny a fytochemikálie obsiahnuté v jablku majú liečivé účinky a podporujú vašu imunitu.

Jablko je obľúbeným ovocím počas celého roka, ale práve na jeseň je jeho sezóna. Hýri všetkými možnými farbami a aj chuťou a textúrou sa jednotlivé druhy od seba líšia.

Prečo by ste ho mali jesť každý deň?

Trávenie a chudnutie

Ak máte problém so zápchou, jablko denne to vyrieši. Obsahuje približne 5 gramov vlákniny, ktorá sa nachádza hlavne v šupke, preto ho jedzte aj s ňou. Pri chudnutí je ideálnou voľbou, pretože stredne veľké jablko obsahuje len 140 kalórií.

Imunita

Dajte si ho na desiatu alebo olovrant a súčasne príjmete aj potrebnú dávku vitamínu C, ktorý je potrebný pre podporu vašej imunity, hlavne v sychravom a studenom období.

Pľúca

Liečivé účinky majú aj polyfenoly obsianuté v jablkách a účinne bojujú proti respiračným a pľúcnym ochoreniam.

Mozog a nervy

Blahodarnými účinkami flavonoidov, významných látok v jablku, sa zaoberala štúdia z roku 2022, ktorá bola publikovaná v časopise Neurology. Sledovala 599 žien a 652 mužov s Parkinsonovou chorobou. Konzumácia týchto fytochemikálií bola u účastníkov štúdie spojená s nižším rizikom úmrtnosti na toto ochorenie.

V časopise Frontiers in Aging Neuroscience bola v roku 2021 publikovaná štúdia, v ktorej jej autori potvrdili významné účinky flavonoidov na rozvoj kongnitívnych funkcií a zlepšenie mozgovej a nervovej činnosť.

Ďalšie výskumy potvrdzujú, že tieto významné látky môžu znížiť aj riziko Alzheimerovej choroby, ako na svojich stránkach informuje Every Day Health.

Srdce a cievy

Flavonoid kvercetín bráni ukladaniu cholesterolu v cievach a následnému vzniku aterosklerózy, znižuje riziko tvorby tromóz a infarktu.

Cukor v krvi

Jablká pomáhajú udržať hladinu glukózy v krvi, a preto sú vhodné aj pre diabetikov, pretože nezvyšujú glykémiu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor