MENU
zdravy-zivot

Večne chorý škôlkar

Zdravý život

Večne chorý škôlkar

Štvorročný synovec v škôlke vždy po troch dňoch ochorie. Naposledy mal angínu s vysokými teplotami, ale výsledky sterov boli negatívne. Chodí k alergiologičke, berie podporné lieky, ale nie je alergický. Čo by ste nám poradili? Gabriela

Opakované infekcie škôlkarov sú po nástupe do kolektívu časté. Ich obranyschopnosť nemá ešte naplno vyvinutú imunologickú pamäť a pri kontakte s novými mikróbami sa organizmus ešte len učí vysporiadať s infekciou. Sú deti, u ktorých nás zvýšená chorobnosť privedie k nálezu chronických chorôb, ale väčšinou sú poruchy imunity prechodné. Často stačí dodržať dostatočne dlhý čas rekonvalescencie a nedať nedoliečené dieťa späť do kolektívu. Veľká chyba je dávať deťom neindikovanú antibiotickú liečbu, lebo väčšina infekcií dýchacích ciest škôlkarov je vírusová. Antibiotiká nepomôžu, no neraz zapríčinia sekundárny imunodeficit.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor