MENU
zdravy-zivot

Večera pre silnú imunitu: Bylinkové cestoviny s kozím syrom

Ak by ste náhodou mali výhrady proti vôni a chuti kozieho syra, pokojne ho vymeňte za váš obľúbený, no dobre si to premyslite. Stojí za to!
Zdravý život

Večera pre silnú imunitu: Bylinkové cestoviny s kozím syrom

Jedlá, ktoré vám nezaberú veľa času, a napriek tomu v sebe dokážu spojiť skvelé chute, sú tie najlepšie. Ich súzvuk v tomto recepte vytvárajú vitamínmi nabité ingrediencie.

Tiež sa už obzeráte po vitamínových bombách pred zmenou ročného obdobia? S podporou obranyschopnosti vám pomôže kozie mlieko a produkty z neho. Pomáhajú pri stresovej záťaži a miernia migrény. Kozí syr sa skvele sa hodí aj to teplých jedál. Špenát a bylinky podľa vašej chuti zvýrazňuje najsilnejšie prírodné antibiotikum a na záver chrumkavé oriešky pre pevné kosti a zdravý cholesterol. Tomu sa hovorí výborný recept na cestoviny!

Potrebujeme: 

 • 200 g cestovín,
 • cesnakový olej ,
 • 90 g zmesi miešaných čerstvých bylín,
 • 30 g čerstvého špenátu,
 • 1 malú bielu cibuľa,
 • 2 strúčiky cesnaku,
 • soľ,
 • mleté čierne korenie,
 • 60 g kozieho syra,
 • 30 g posekaných mandlí.
Večera pre silnú imunitu: Bylinkové cestoviny s kozím syromVečera pre silnú imunitu: Bylinkové cestoviny s kozím syrom
Zdroj: Peter Záhradník

Postup:

 1. Cibuľu so strúčikmi cesnaku olúpeme a nadrobno pokrájame.
 2. Bylinky so špenátovými lístkami posekáme a dáme do mixéra spolu s cibuľou a cesnakom.
 3. Prilejeme cesnakový olej, posolíme, okoreníme mletým čiernym korením a zmes rozmixujeme.
 4. Cestoviny uvarené v posolenej vode scedíme a dáme do misy.
 5. Prelejeme bylinkovou zmesou a dobre zamiešame.
 6. Každú porciu na tanieri posypeme nahrubo postrúhaným kozím syrom a ozdobíme opečenými mandľami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor