MENU
zdravy-zivot

Večera pre silnú imunitu: Bylinkové cestoviny s kozím syrom

Ak by ste náhodou mali výhrady proti vôni a chuti kozieho syra, pokojne ho vymeňte za váš obľúbený, no dobre si to premyslite. Stojí za to!
Zdravý život

Večera pre silnú imunitu: Bylinkové cestoviny s kozím syrom

Jedlá, ktoré vám nezaberú veľa času, a napriek tomu v sebe dokážu spojiť skvelé chute, sú tie najlepšie. Ich súzvuk v tomto recepte vytvárajú vitamínmi nabité ingrediencie.

Tiež sa už obzeráte po vitamínových bombách pred zmenou ročného obdobia? S podporou obranyschopnosti vám pomôže kozie mlieko a produkty z neho. Pomáhajú pri stresovej záťaži a miernia migrény. Kozí syr sa skvele sa hodí aj to teplých jedál. Špenát a bylinky podľa vašej chuti zvýrazňuje najsilnejšie prírodné antibiotikum a na záver chrumkavé oriešky pre pevné kosti a zdravý cholesterol. Tomu sa hovorí výborný recept na cestoviny!

Aby bolo zdravé ešte zdravšie. Triky, ako vyťažiť z jedál čo najviac živín 

Potrebujeme: 

 • 200 g cestovín,
 • cesnakový olej ,
 • 90 g zmesi miešaných čerstvých bylín,
 • 30 g čerstvého špenátu,
 • 1 malú bielu cibuľa,
 • 2 strúčiky cesnaku,
 • soľ,
 • mleté čierne korenie,
 • 60 g kozieho syra,
 • 30 g posekaných mandlí.

Čítajte: Hrsť zdravia: Sladkosti vymeňte za mandle. Zasýtia, zbavia stresu a vylepšia krvný obraz 

Večera pre silnú imunitu: Bylinkové cestoviny s kozím syromVečera pre silnú imunitu: Bylinkové cestoviny s kozím syrom
Zdroj: Peter Záhradník

Postup:

 1. Cibuľu so strúčikmi cesnaku olúpeme a nadrobno pokrájame.
 2. Bylinky so špenátovými lístkami posekáme a dáme do mixéra spolu s cibuľou a cesnakom.
 3. Prilejeme cesnakový olej, posolíme, okoreníme mletým čiernym korením a zmes rozmixujeme.
 4. Cestoviny uvarené v posolenej vode scedíme a dáme do misy.
 5. Prelejeme bylinkovou zmesou a dobre zamiešame.
 6. Každú porciu na tanieri posypeme nahrubo postrúhaným kozím syrom a ozdobíme opečenými mandľami.

Ďalšie tipy na zdravé RECEPTY: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor