MENU
zdravy-zivot

Čo sa oplatí piť večer? Doprajte si TIETO nápoje: Na spánok i proti kilám navyše

nápoj
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Čo sa oplatí piť večer? Doprajte si TIETO nápoje: Na spánok i proti kilám navyše

Ktorý nápoj vám pomôže lepšie zaspať? A čomu sa večer radšej vyvarovať?

Asi to poznáte, ak pár dni neviete večer zaspať, na druhý deň sa cítite, akoby vás prešiel vlak. Únava však nie je jediným dôsledkom prebdených nocí. Problémy so spánkom môžu byť faktorom k priberaniu. Keď sa nevyspíme, máme tendenciu prijímať veľa zbytočných kalórií. Naše telo si pýta rýchlu energiu, aby sa udržalo v bdelom stave. A neželaným dôsledkom toho môže byť priberanie.

Čo vám pomôže lepšie zaspať? 

Siahnite po čaji. Nie však po hocijakom. Vyhnite sa pitu čierneho, zeleného a mätového čaju, ktoré môžu mať na telo povzbudzujúci účinok. 

Horúci voňavý čaj uvoľňuje napäté nervy a účinkuje ako ľahký upokojujúci prostriedok.Horúci voňavý čaj uvoľňuje napäté nervy a účinkuje ako ľahký upokojujúci prostriedok.
Horúci voňavý čaj uvoľňuje napäté nervy a účinkuje ako ľahký upokojujúci prostriedok.
Zdroj: Shutterstock

Uvarte si radšej kamilkový čaj. Je zaujímavý tým, že mierne zvyšuje telesnú teplotu. Organizmus sa ju snaží znížiť a tento ochladzovací proces spôsobí, že telo sa, takpovediac, uspí samo. Čaj z kamiliek pomáha tiež stabilizovať hladinu cukru v krvi a podporuje chudnutie.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor