MENU
zdravy-zivot

Čo sa oplatí piť večer? Doprajte si TIETO nápoje: Na spánok i proti kilám navyše

nápoj
Zdravý život

Čo sa oplatí piť večer? Doprajte si TIETO nápoje: Na spánok i proti kilám navyše

Ktorý nápoj vám pomôže lepšie zaspať? A čomu sa večer radšej vyvarovať?

Asi to poznáte, ak pár dni neviete večer zaspať, na druhý deň sa cítite, akoby vás prešiel vlak. Únava však nie je jediným dôsledkom prebdených nocí. Problémy so spánkom môžu byť faktorom k priberaniu. Keď sa nevyspíme, máme tendenciu prijímať veľa zbytočných kalórií. Naše telo si pýta rýchlu energiu, aby sa udržalo v bdelom stave. A neželaným dôsledkom toho môže byť priberanie.

Čo vám pomôže lepšie zaspať? 

Siahnite po čaji. Nie však po hocijakom. Vyhnite sa pitu čierneho, zeleného a mätového čaju, ktoré môžu mať na telo povzbudzujúci účinok. 

Horúci voňavý čaj uvoľňuje napäté nervy a účinkuje ako ľahký upokojujúci prostriedok.Horúci voňavý čaj uvoľňuje napäté nervy a účinkuje ako ľahký upokojujúci prostriedok.
Horúci voňavý čaj uvoľňuje napäté nervy a účinkuje ako ľahký upokojujúci prostriedok.
Zdroj: Shutterstock

Uvarte si radšej kamilkový čaj. Je zaujímavý tým, že mierne zvyšuje telesnú teplotu. Organizmus sa ju snaží znížiť a tento ochladzovací proces spôsobí, že telo sa, takpovediac, uspí samo. Čaj z kamiliek pomáha tiež stabilizovať hladinu cukru v krvi a podporuje chudnutie.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor