MENU
zdravy-zivot

Vyliečili ste sa z covidu? Do 2 mesiacov sa môže vrátiť horší

Do 10 dní od prepustenia z nemocnice hrozia ľuďom s covidom vážne problémy.
Zdravý život

Vyliečili ste sa z covidu? Do 2 mesiacov sa môže vrátiť horší

Akútnou infekciou to pre mnohých iba začína. Postcovidový syndróm môže trvať aj pol roka. Komplexná a dostupná starostlivosť o týchto pacientov však u nás zatiaľ chýba.

Po prekonaní covidu a ukončení hospitalizácie pritom zdravotné riziko nekončí. „Podľa údajov zo zahraničia zhruba 30 percent zo všetkých hospitalizovaných pacientov pre covid sa do šiestich mesiacov hospitalizuje znova. Podľa štúdie v časopise JAMA najrizikovejšie obdobie je 10 dní po prepustení. Zvýšená hrozba môže trvať až do dvoch mesiacov po prepustení. V postcovidovom období môže totiž dôjsť k smrti a to z rôznych príčin. Najčastejšími sú reinfekcia, sepsa, zápal pľúc, zlyhanie srdca,“ uvádza všeobecná lekárka MUDr. Beáta Blahová. Podobne ako jej kolegom lekárom z obvodov neostáva nič iné, ako liečiť svojich pacientov podľa najlepšieho vedomia a svedomia.

Najprv pacienta vyšetrím, aby som vylúčila iné komplikácie. Zhodnotím, či je potrebné aj ďalšie vyšetrenie u špecialistu. Potom podľa zdravotného stavu odporúčam oddych, rehabilitáciu, postupné zvyšovanie fyzickej aktivity. Po zápaloch pľúc je potrebná dychová rehabilitácia. Pri strate čuchu nabádam trénovať čuchové receptory ovoniavaním štyroch druhov vôní - citrón, klinček, ruža a eukalyptus, a to najmenej dvakrát denne približne päť minút. Dôležitá je aj zdravá strava, bohatá na vitamíny a minerály. Pobyt v prírode, relax a mentálna podpora,“ uzatvára odborníčka.

Stúpne tlak?

Ako sa telo s koronavírusom vysporiada, sa často ukáže až po zažehnaní akútnej infekcie. „Covidom som prešla bez príznakov. V karanténe som bola mesiac a bol. Okrem úzkosti, ktorá ustúpila až nástupom do práce, mi vyskočil tlak aj pulz. Nikdy som s nimi nemala problém. Moja doktorka mi vysvetlila, že je to po covide bežné, no neviem. Beriem teraz lieky na tlak a pulz. Dúfam, že nie dlho,“ napísala nám na facebook Martina z Piešťan. Aj ona je jednou z mnohých, ktorým ľahký covid spustil chronické problémy.

„Infekcia covid-19 môže viesť k rozkolísaniu hodnôt tlaku krvi. Ich zvýšenie môže spôsobiť predtým nerozpoznaná a nediagnostikovaná artériová hypertenzia. Na druhej strane sa počas pandémie vyskytujú aj ďalšie rizikové faktory ako stres, obava z budúcnosti, o stratu zamestnania, blízkych, sociálna izolácia, nižšia fyzická aktivita, zmena stravovania,“ objasňuje spúšťače prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti MUDr.  Anna Vachulová, PhD.  z Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb. Ako dodáva, pravdepodobnosť, že dôjde k závažnému poškodeniu srdca po miernom covide, je však malá.

Dlhý a dlhší

Okrem poškodení pľúc, srdca, mozgu či obličiek ľudia po covide zvykne trápiť široká škála takzvaných nešpecifických príznakov, ktoré odborníci popísali ako post-covidový syndróm či dlhý covid. „Nazývame ním ochorenie zahŕňajúce celú skupinu príznakov nasledujúcich po prekonaní akútnej fázy ochorenia covid-19. Medzi najčastejšie symptómy patrí neprekonateľná únava, sťažené dýchanie, kašeľ, bolesť kĺbov, bolesť na hrudníku. Tiež sa môžu vyskytovať bolesti hlavy a svalstva, búšenie srdca, strata čuchu a chuti, problémy s koncentráciou, pamäťou, so spánkom, vyrážky, vypadávanie vlasov. V tejto chvíli sa takíto pacienti už objavujú v našich ambulanciách. Väčšinou sa stretávam s pretrvávajúcou únavou, kašľom, sťaženým dýchaním,“ potvrdzuje všeobecná lekárka Beáta Blahová z Krompách, ktorá sama covid prekonala. „Prekonala som ho s ľahkým priebehom. Pociťujem však zvýšenú únavnosť a celkové zníženie kondície. Mala som trochu problémy so spánkom a bolesti hlavy, ale už sa to upravilo."

Podľa skúseností niektorých lekárov vakcíny proti covidu zmierňujú aj postcovid.Podľa skúseností niektorých lekárov vakcíny proti covidu zmierňujú aj postcovid.
Podľa skúseností niektorých lekárov vakcíny proti covidu zmierňujú aj postcovid.
Zdroj: Shutterstock

Ďalšia vlna

Po druhej vlne pandémie mnohí pacienti s covid-19 naďalej zápasia s množstvom ‚postvírusových‘ symptómov. Podľa niektorých prác až 80 % má riziko pretrvávania širokého spektra príznakov aj po prekonaní akútnej fázy ochorenia covid-19. V júli časopis JAMA zverejnil správu z Talianska, v ktorej uvádza, že väčšina pacientov po prekonaní ochorenia Covid-19 - z tých, ktorí boli hospitalizovaní, prepustení a už neboli pozitívne testovaní na infekciu - naďalej zápasí so zdravotnými problémami niekoľko mesiacov po ich zdanlivom zotavení,“ uviedli v článku Post-kovidový syndróm na webstránke Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie odborníci z oblasti imunológie a pneumológie Klára Kossárová, Anna Bobčáková a Miloš Jeseňák. Ako píšu, covid-19 môžu spustiť závažné komplikácie, napríklad tromboembolickú chorobu, multisystémový zápalový syndróm u detí a dospelých, pľúcnu fibrózu či myokarditídu.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor