MENU
zdravy-zivot

Vaše kĺby trpia! 10 denných návykov, ktorými si spôsobujete bolesť

Bolí vás telo? Vyhnite sa činnostiam, ktoré prispievajú k bolestiam kĺbov, chrbtice a celého tela.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Vaše kĺby trpia! 10 denných návykov, ktorými si spôsobujete bolesť

Problémy prichádzajú pomaly a nenápadne. Všimnete si ich zväčša, keď už je neskoro. Odstráňte preto v predstihu nesprávne zvyky, ktorými si škodíte.

Aj nevinné denné návyky vám môžu časom škodiť. Najmä ak pri nich vykonávate nesprávny pohyb, ktorý zaťažuje nielen kĺby, ale aj chrbticu a svaly. Postupným opotrebovaním kĺbov si môžete vypestovať nepríjemné bolesti, ktorých sa dá zbaviť len veľmi ťažko, alebo už vôbec. Čomu sa vyhnúť a pri akej činnosti by ste mali byť opatrnejší?

1. Závažie na chrbte

Dámske kabelky neúmerne zaťažujú krk aj ramená.Dámske kabelky neúmerne zaťažujú krk aj ramená.
Dámske kabelky neúmerne zaťažujú krk aj ramená.
Zdroj: Shutterstock

Či už ide o kabelku, ruksak alebo tašky do ruky, príliš veľká záťaž chrbtici neprospieva. Aj klasická dámska kabelka môže neúmerne zaťažovať krk či ramená. Náklad na jednom ramene spôsobuje vykrivenie a bolesti chrbtice. A to najmä ak máte zvyk prenášať ťažkú váhu vždy na tej istej strane. Tlak preťažuje svaly a deformuje kĺby. Ak to robíte každý deň, telo vám dá jasný signál, že sa mu to nepáči, a to bolesťou.

Spoznajte ďalšie návyky, pri ktorých si ničíte kĺby ►►►

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor