MENU
zdravy-zivot

Váš príbeh: Martin si po páde poškodil miechu. Dnes sa učí opäť kráčať

Najväčšiu oporu nachádza vo svojej žene Darinke.
Zdravý život

Váš príbeh: Martin si po páde poškodil miechu. Dnes sa učí opäť kráčať

Martin Jagnešák (33) spadol zo strechy tak nešťastne, že si narušil miechu. Dnes je na invalidnom vozíku a namiesto stavby domu sa učí postaviť na vlastné nohy.

Mladý živnostník Martin Jagnešák žil na Orave spokojný a šťastný život. Mal milovanú ženu Darinku (28), vytúženú dcérku Nelly (11 mesiacov) aj dobrú prácu v automobilovom priemysle. Ako každá mladá rodina aj oni sa túžili osamostatniť. Vlastný dom staval Martin svojpomocne s príbuznými. Cez týždeň bol v práci a cez víkend robil na domčeku. Tak ako aj v osudnú sobotu 16. novembra minulého roku. „Stál som na streche a zatepľoval medziposchodie, no nič viac si už nepamätám,“ vysvetľuje Maťo, ktorý sa zrazu ocitol na zemi.

Našiel ho svokor, ktorý ihneď privolal záchranku. Martin sa našťastie prebral, no necítil si nohy. Do nemocnice ho odviezla sanitka. Jeho stav bol taký vážny, že ho vrtuľníkom museli previezť na špecializované pracovisko, kde sa podrobil náročnej operácii miechy.

Život naruby

V martinskej nemocnici mu operovali stavce, ktoré poškodili miechu v oblasti hrudnej chrbtice. Poško- denie miechy malo za následok úplné ochrnutie dolných končatín. Verdikt lekárov znel vtedy nekompromisne. „Pamätám sa, ako keby to bolo včera. Keď som sa prebudil po narkóze, doktor, ktorý bol pri operácii, mi prišiel povedať, že už nikdy nebudem chodiť. Bola to pre mňa zdrvujúca správa, ktorú by som neprial počuť nikomu,“ hovorí mladý otec, ktorému sa v momente zrútil svet.

Bol živiteľom rodiny a nevedel si predstaviť, čo bude nasledovať ďalej, čo bude s ním, jeho manželkou a vtedy ešte trojmesačnou dcérou. „Jedno som však vedel. To, že mojej dcérke už nebudem môcť podať ruku a učiť ju prvým krokom.“ Od toho dňa ostal Martin odkázaný na pomoc druhých a hlavne manželky. Tá mu bola a stále je v ťažkých chvíľach najväčšou oporou. „Zmenili sa nám všetky hodnoty. Dom už pre nás nie je podstatný. Naším snom je, aby sa raz manžel postavil na nohy a dokázal prejsť aspoň pár krokov,“ hovorí Darina, ktorá s manželom a dcérkou ostala bývať u svojich rodičov. 

Zmenili sa nám všetky hodnoty. Dom už pre nás nie je podstatný.
 

Prvý pokrok

Prvé týždne po úraze sa Martin nevedel dočkať dňa, keď ho prepustia z nemocnice a bude opäť s najbližšími. „Vedel som, že to so mnou nebude mať rodina jednoduché, no túžil som ísť domov.“ Za necelé tri týždne sa mu to aj podarilo a nemocničné lôžko vystriedalo to domáce. „Bez pomoci iných som nemohol urobiť absolútne nič. Doma sa o mňa príkladne starala manželka, rodina a dva- až trikrát týždenne k nám dochádzala fyzioterapeutka. Masírovali ma a cvičili so mnou,“ dodáva.

Hneď po nehode sa jeho blízki zmobilizovali a začali hľadať rôzne možnosti, ako Maťovi pomôcť. Ešte ako ležiaci sa vďaka nim dostal v januári tohto roku do rehabilitačného centra v Kováčovej. „Bol som tam jedenásť týždňov a som za to nesmierne vďačný. Naučil som sa tam sadnúť si, vedieť sa sám presunúť do invalidného vozíka a pohybovať sa na ňom. Aj keď to bola riadna drina, konečne som mohol opustiť posteľ a vyjsť sám z izby,“ rozpráva s radosťou Martin.

Návrat domov

„Keď som sa v marci vrátil domov ako vozičkár, bola to pre mňa zvláštna situácia. Zrazu som sa nevedel dostať do kúpeľne a urobiť si bežnú základnú hygienu. Nevedel som si napustiť do pohára vodu a robiť podobné, na pohľad jednoduché veci. Všetko sa v tej chvíli zdalo úzke alebo vysoké,“ spomína si Martin. Aby toho nebolo málo, v tom období mu možnosť napredovať v liečbe prekazila pandémia nového koronavírusu, pre ktorú boli všetky rehabilitačné pobyty zrušené. „Ľudia okolo mňa však nezaháľali a intenzív- ne sme cvičili a snažili sa ďalej. Keď sa situácia s koronou začala zlepšovať, 1. júna som nastúpil do súkromné- ho rehabilitačného centra v Piešťanoch. Tento dvojtýždňový pobyt mi dal prvú skutočne veľkú nádej. Pochopil som, že sa nemôžem nikdy vzdať a silou vôle dokážeme veľa,“ vraví mladý otecko, ktorý sa z Piešťan vrátil domov s lepšou stabilitou v hrudníku.

Cvičenie  v súkromnom rehabilitačnom centre  v Piešťanoch.Cvičenie  v súkromnom rehabilitačnom centre  v Piešťanoch.
Cvičenie v súkromnom rehabilitačnom centre v Piešťanoch.
Zdroj: archív M.J.

„Dovtedy som padal ako malé dieťa, ktoré sa nevie udržať a váľa ho zo strany na stranu. Takisto sa mi tam podarilo spevniť ruky, ktoré mi pomáhajú pri presunoch a cvičeniach, keďže celé svoje telo viem udržať len na nich.“ Po dvoch týždňoch od návratu sa mu podarilo dostať na ďalší rehabilitačný pobyt v maďarskom meste Šopron. „Tu to bolo zamerané hlavne na elektrostimulátor a doplnené neurorehabilitačnými cvikmi. Cvičil som najmä s pomocou závesného systému. Nohy som mal zavesené na lanách a mojou úlohou bolo ovládať ich brušným svalstvom. Z pohľadu zdravého človeka nič ťažké, no bolo to poriadne bolestivé,“ vysvetľuje. 

Nádej znova chodiť

Cvičenia doma či v špecializovaných centrách sú sprevádzané veľkým odhodlaním, sebazaprením a neraz aj slzami, no túžba opäť chodiť ho ženie vpred. „Odborníci, ktorí sa mi venovali, vniesli do mojich snov nádej, že sústavným cvičením je možnosť, že by som to zvládnuť mal, preto som odhodlaný a plný síl sa v tomto ťažkom boji za život na vlastných nohách nevzdávať,“ vysvetľuje Martin, ktorého najviac motivuje jeho obetavá žena a malá dcérka. Liečba a pomôcky sú finančne veľmi náročné, a tak sú man- želia vďační za každú pomoc, od rodiny, priateľov a ľudí s dobrým srdcom.

Naším snom je teraz, aby sa raz manžel postavil na nohy a dokázal prejsť aspoň pár krokov.
 

„Mnohí vidia na prvý pohľad len mňa a vozík, ale nik nevie, čo všetko to znamená. Je to každodenná dvadsaťštyrihodinová starostlivosť o mňa. Niečo ako dovolenka, grilovanie s priateľmi alebo len taký jednodňový výlet s manželkou a dcérkou už neprichádzajú do úvahy. Musím myslieť na to, ako dlho budem sedieť, či to nespôsobí ďalšie zdravotné komplikácie, či je tam bezbariérový prístup, bezbariérová toaleta a veľa ďalších vecí, ktoré zdravému človeku ani nenapadnú. Zmenil sa mi celý život, no nielen mne, ale aj mojej rodine.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor