MENU
zdravy-zivot

Váš príbeh: Doktorka mi povedala, že sa ma bojí. Moje srdcové cievy sú ako klbko vlny

Marián so svojou manželkou Jankou sú nerozlučná dvojica.
Zdravý život

Váš príbeh: Doktorka mi povedala, že sa ma bojí. Moje srdcové cievy sú ako klbko vlny

Samotní lekári sa čudujú, ako Mariánovo srdce vlastne funguje. Hrobárovi z lopaty ušiel niekoľkokrát.

Keby mal Marián Tužinský z Novej Bane porozprávať všetko, čím si od narodenia prešiel, trvalo by to do zajtra, uviedol ma žoviálne do obrazu na začiatku telefonického rozhovoru. To som ešte nevedela, že aj skrátená verzia bude trvať polhodinu. „V máji budem mať tridsaťsedem,“ šokuje ma kontrast veku so zastretým hlasom človeka, ktorý veľa zakúsil. A že je môj rovesník.

Do môjho roka a pol ma operovali trikrát. Mám vrodené anomálie na cievach. Sú tak špecificky dopletené, ako keď sa vám pomotá klbko vlny. Jedna nemenovaná doktorka mi povedala, že sa ma bojí, taký som prírodný zjav. Keď na iných liečba zabrala, na mňa nie. Už mi aj volali psychológa, že to mám v hlave,“ nechce sa veriť ani mne.

Do tridsiatky som sa považoval za zdravého človeka. Chodil som do práce, zvládal manuálnu prácu, žil som ako bežný človek. Až kým mi jedného dňa nezačala zlyhávať ľavá srdcová komora. Srdce mi šlo na dvestodesať úderov za minútu, musela ma zobrať záchranka do Žiaru nad Hronom. Odtiaľ ma previezli do Banskej Bystrice, kde mi dali kardiostimulátor s defibrilátorom. Ako mi povedala pani primárka, vlastne som prekonal srdcovú smrť,“ spomína na skúsenosť na hranici smrti. Prvú z mnohých.

Hrobárovi z lopaty

Kardiostimulátor s defibrilátorom mal pomôcť srdiečku, ak by prestalo biť. No spustil sa ďalší problém. Mariánov organizmus pre nedostatočnú prácu srdca začalo zavodňovať. „Voda ostávala v orgánoch, nemohol som dýchať,“ spomína na kolotoč hospitalizácií, liekov a infúzií, aby sa opuchy po celom tele a problémy s dýchaním po pár týždňoch objavili znova. Tabletky, na ktoré si telo rýchlo zvykalo, vždy po čase prestali účinkovať. Marián prichádzal o dôležité minerály, nemohol sa poriadne nadýchnuť ani v sede a v noci spať. Neskôr nepomáhala ani kyslíková bomba.

Minulý rok v júni sa to tak zhoršilo, že ma musela opäť zobrať záchranka, tentokrát na nitriansku JISku. Opuchy som mal až po slabiny, prestal som močiť. Opäť som si od lekára vypočul, že som ušiel hrobárovi z lopaty. Život mi zachránil až ďalší liek v poradí na odvodnenie. Z Nitry s mojou anamnézou volali do Bratislavy do Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb na oddelenie transplantácie pani primárke Eve Goncalvesovej,“ uvedomil si Marián, že možnosti riešenia jeho stavu sa zužujú.

Marián Tužinský z Novej Bane pri jednej z hospitalizácií.Marián Tužinský z Novej Bane pri jednej z hospitalizácií.
Marián Tužinský z Novej Bane pri jednej z hospitalizácií.
Zdroj: arhcív M.T.

Súčiastka pre srdce

Transplantácia však v Mariánovom prípade neprichádzala do úvahy. „Pre moju anomáliu nie som vhodný adept na transplantáciu. Technicky to nie je možné. Bol by som na operačke zomrel. Ako keď automechanik rozoberie pokazené auto a už to nedá naspäť. V srdci mám taký zvláštny krvný obeh, že samotní lekári sa čudujú, ako to funguje. Ak by ho vybrali a vložili zdravé, nevedeli by to napojiť,“ statočne znáša ďalšiu prekážku.

V októbri už zo mňa bola živá mŕtvola. Ani jesť, ani vymočiť. Aj obličky mi zlyhali. Tak sa lekári v NÚSCH rozhodli voperovať mi prístrojček na podporu ľavej komory. S tým, že môžem umrieť. Operácia bola veľké riziko. Bol som však pripravený na všetko,“ pripúšťali Mariánovi lekári aj to najhoršie. No iná možnosť nebola.

Prístroj HeartWare je jeden z druhov mechanickej podpory ľavej komory. Je to čerpadlo, ktoré sa voperuje do tela a jeho úlohou je prečerpávať krv z ľavej komory a posúvať ju do aorty. Tým vlastne preberá funkciu ľavej komory. Slúži predovšetkým pre pacientov s veľmi pokročilým chronickým srdcovým zlyhávaním, ktorých prognóza je veľmi zlá a bez implantácie podobného prístroja alebo bez transplantácie je ich šanca na prežitie v horizonte niekoľkých dní alebo týždňov,“ objasňuje kardiologička docentka MUDr. Eva Goncalvesová.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor