MENU
zdravy-zivot

Príbeh: Po pôrode trápila Lenku depresia i bulímia. Pomohla jej jedna vec

×

Súvisiace témy

Zdravý život

Príbeh: Po pôrode trápila Lenku depresia i bulímia. Pomohla jej jedna vec

So začínajúcou depresiou a poruchu príjmu potravy si dokázala Lenka poradiť vďaka odbornej pomoci. Dnes na revanš pomáha iným ženám naučiť sa žiť zdravo.

Postavu či kilá navyše Lenka Hejdušková (30) nikdy veľmi neriešila. Prvé veľké chudnutie v jej živote prišlo až po nevydarenom vzťahu. Vďaka nezdravému životnému štýlu jej vtedy ručička na váhe ukazovala číslo 89. Pre mladú ženu to bol takpovediac varovný prst. Veľmi rýchlo však pochopila, ako žiť nechce.

„Po rozchode som mala na seba čas. Začala som sa viac hýbať, behávať, cvičiť doma a, samozrejme, aj zdravšie jesť. Kilá išli pomaly dole a to ma neuveriteľne motivovalo. V priebehu roka som postupne schudla približne tridsať kilogramov,“ spomína si Lenka na časy, keď skoro ráno pred prácou behávala a cítila sa výborne.

Veľké zmeny

Zlomovým momentom v jej živote sa stal príchod dcérky na svet. Na bábätko, ktoré čakala s milovaným mužom, sa veľmi tešila, ešte však netušila, čo všetko ju v úlohe matky čaká. „Keď som otehotnela, pracovala som na pozícii riaditeľky pobočky banky.Boli to permanentné stresy. Hrozilo, že o dieťa prídem a pre rizikové tehotenstvo som veľmi skoro ostala doma,“ hovorí o udalostiach spred troch rokov mladá Pezinčanka.

Obdobie tehotenstva sa napriek ťažkostiam snažila užiť si. Verila, že pribúdajúce pôrodné kilá sa jej podarí zhodiť. „Doma som si vedela ustrážiť, čo jem, varila som si. Horšie to bolo, keď som sa na necelý mesiac pred pôrodom dostala do nemocnice. Stratila som plodovú vodu a hrozilo, že sa malinká udusí. Museli ma pravidelne sledovať. Z nemocničnej stravy som však poriadne pribrala. S bábätkom, našťastie, všetko dobre dopadlo, to bolo pre mňa najdôležitejšie,“ rozpráva dnes mama dvaapolročnej dcérky. Vtedy ešte netušila, že sa do jej života môže pripliesť depresia.

Počas tehotenstva pribrala 18 kg a po pôrode prešla neľahkým obdobím.Počas tehotenstva pribrala 18 kg a po pôrode prešla neľahkým obdobím.
Počas tehotenstva pribrala 18 kg a po pôrode prešla neľahkým obdobím.
Zdroj: archív L. H.
Celá

Prvé mesiace po pôrode boli mimoriadne ťažké.Chcela som dojčiť, ale mala som s tým veľké problémy. Zapálili sa mi prsia, bolelo ma to viac ako samotný pôrod. Musela som s dojčením prestať, čo ma trápilo. Mala som pocit, že som ako matka totálne zlyhala. Odsudzujúce názory okolia mi náladu nezlepšovali, vyčítala som si to ešte viac. Chcela som byť ako všetky tie dokonalé ženy z Instagramu. Počas tehotenstva som pribrala 18 kíl. Po pôrode som sa ich chcela rýchlo zbaviť, mať doma upratané, navarené a dať dieťaťu všetko, čo potrebuje. Vhupla som do toho asi prirýchlo. Nešlo mi to. Dcérka v noci dobre nespávala a ja som bola z toho enormne unavená. Plakávala som a pýtala som sa samej seba, čo sa to deje a či je to skutočne to, čo som chcela,“ rozpráva Lenka o období, keď sa prestala usmievať.

Manžel jej bol veľkou oporou a všimol si, že sa s Lenkou niečo deje.Manžel jej bol veľkou oporou a všimol si, že sa s Lenkou niečo deje.
Manžel jej bol veľkou oporou a všimol si, že sa s Lenkou niečo deje.
Zdroj: archív L. H.

Prejedanie nič nevyrieši

Nevedela, ako ďalej. Do toho prišla prvá vlna pandémie. Lockdown jej priniesol ešte väčší pocit neistoty a mladá mamička začala svoj stres zajedať veľkým množstvom sladkostí. „Za večer som ich dokázala zjesť naozaj veľa. Následne sa dostavili výčitky svedomia, že by som si mala ísť hneď zabehať, pretože takýmto štýlom po pôrode nikdy neschudnem. Po prejedačkách som sem­tam aj vracala. Napadlo mi, že to by mohol byť spôsob ako sa z prejedania dostať. Veľmi ma to však vyčerpávalo. To, že sa so mnou niečo deje, si, našťastie, rýchlo všimol môj muž. Bála som sa, kam to s mojím záchvatovým prejedaním môže zájsť, a rozhodla som sa vyhľadať odbornú pomoc. Mám výbornú všeobecnú lekárku a jej som sa zdôverila so všetkým.“

Vďaka úprimnosti sa Lenka dostala do rúk psychologičky, u ktorej jej stačilo jedno sedenie. Upokojenie jej pomohla priniesť akupunktúra, ktorú jej poradila odborníčka.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor