MENU
Zdravý život

Váš príbeh: S chronickou leukémiou sa dá žiť úplne normálne, ak sa liečite

Potlačia enzým

Tyrozínkinázový inhibítor potláča činnosť enzýmu, ktorý je v dôsledku patologického génu nadmerne aktivovaný, vysvetľuje doktorka Slezáková. „Už po niekoľkých týždňoch liečby týmito inhibítormi dosiahne väčšina pacientov hematologickú remisiu, teda normalizáciu parametrov krvného obrazu a po dvanástich mesiacoch už v ich kostnej dreni nachádzame len minimálne zvyšky choroby. Liečba prebieha ambulantnou formou. Lieky pacienti užívajú v podobe tabliet či kapsúl. Nejedná sa totiž o klasickú chemoterapiu, akou sa CML liečila pred vyše 20 rokmi, ale o modernú cielenú terapiu. Lieky však musia pacienti užívať pravidelne a dlhodobo,“ prízvukuje lekárka, že kým v minulosti bola CML nevyliečiteľným ochorením s krátkou dobou dožitia, dnes je všetko inak.

CML má v rámci leukémií jedinečné postavenie. Jej liečba je veľmi účinná a úspešná. Pri fungujúcej terapii je len malá pravdepodobnosť progresie do akútnej a agresívnej formy leukémie, ktorej prognóza je zlá. Väčšina pacientov s CML môže viesť normálny život, chodiť do práce či venovať sa rekreačnému športu alebo iným záľubám,“ dodáva odborníčka.

Dvakrát zázrak

„Liečba CML u nás a vo svete patrí medzi výrazné úspechy na poli onkológie. Výskum a vývoj v tomto smere odviedol fantastickú prácu a do liečby diagnózy, pri ktorej priemerná dĺžka života pacienta bola na úrovni 5 rokov, priniesla úplný prevrat. Pred rokom 2003 neexistovala žiadna účinná liečba okrem transplantácie kostnej drene. Nový liek pacientom s CML doslova daroval všetko. A to je medicínsky ‚zázrak‘,“ teší sa Maroš, že to nie je jediný úspech.

Ďalším medicínskym zázrakom je fakt, že istá skupina pacientov s dlhodobo výbornou odozvou na liečbu pristupuje k ukončovaniu tabletkovej terapie a ostávajú aj tak zdraví, bez akýchkoľvek prejavov bývalej choroby. Úplne normálne žije väčšina pacientov s CML, akurát s pár obmedzeniami týkajúcimi sa životosprávy, či miernych vedľajších účinkov,“ uzatvára Maroš.

SPÄŤ
3/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor