MENU
Zdravý život

Váš príbeh: S chronickou leukémiou sa dá žiť úplne normálne, ak sa liečite

 

Vymenené chromozómy

Je prirodzené, že ak ochoriete na vážnu chorobu, chcete vedieť prečo. V prípade CML pre Maroša i ostatných pacientov lekári nemajú jednoznačnú odpoveď. „Choroba nie je dedičná ani prenosná. Dnes je príčina CML známa ako výsledok špecifickej genetickej abnormality, ktorá nastane v krvnej kmeňovej bunke. Avšak čo k tejto abnormalite vedie, sa nevie,“ vysvetlili Marošovi lekári.

Chronická myelocytová leukémia je onko-hematologické ochorenie kostnej drene, ktoré zaraďujeme do skupiny takzvaných myeloproliferácií. Znamená zvýšenú tvorbu najmä bielych krviniek, ale u časti pacientov aj krvných doštičiek v kostnej dreni. Pre CML je typická prítomnosť Philadelského chromozómu v bielych krvinkách kostnej drene a krvi. Pri tejto chromozómovej zmene si chromozóm 9 a 22 navzájom ‚vymenia‘ časti svojich ramienok a vznikne patologický gén zodpovedný za nadmernú tvorbu bielych krviniek,“ dopĺňa Katarína Slezáková z Kliniky hematológie a transfuzológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Patrí k pomalším

CML sa častejšie vyskytuje v strednom a vyššom veku, je veľmi zriedkavá v detstve. No môže postihnúť aj mladých a predtým úplne zdravých a aktívnych ľudí ako Maroš. O svojom ochorení dlho nemusíte tušiť. Spočiatku postupuje nenápadne. „U časti pacientov sa ochorenie nemusí najmä na začiatku vôbec prejaviť. Zistí sa napríklad na základe vyšetrenia krvného obrazu z nejakej inej príčiny - prevencie alebo interného predoperačného vyšetrenia. Ak trvá dlhšie, CML sa hlási najčastejšie zväčšením sleziny, ktoré chorí vnímajú ako nepríjemnú tlakovú bolesť pod ľavým rebrovým oblúkom alebo ako pocit príliš rýchleho nasýtenia sa po jedle. Medzi ďalšie príznaky CML patrí slabosť, únava, zhoršenie fyzickej kondície, chudnutie, zvýšenie teploty a nočné potenie. Pacienti s CML môžu pozorovať aj zvýšenú tvorbu modrín,“ vysvetľuje hematologička.

Ak sa u vás potvrdí, nepanikárte. Hoci závažnosť ochorenia sa nedá nijak zľahčovať, tento typ rakoviny patrí k tým krotkejším.

Prevratná liečba

Stigmatizácia pacientov s onkologickým ochorením je problém, s ktorým bojujeme už roky. A preto je pre nás dôležité, aby sa čo najviac ľudí dozvedelo, že ak má niekto CML, neznamená to, že je v akútnom ohrození života. Veľa ľudí sa po oznámení diagnózy zľakne, ale naozaj, ja sám som príkladom, že s CML sa dá plnohodnotne žiť. Dôležitá je len včasná diagnostika a adekvátna liečba,“ upokojuje Maroš Havran, dnes predseda pacientskej organizácie CML life.

Prvé týždne po tom, ako som sa stal pacientom onkohematológie, som podstúpil liečbu tabletkovou formou chemoterapie. Lekári sa okrem iného snažili zmenšiť moju pečeň a slezinu. Viac-menej od samého začiatku predpokladali, že mojou diagnózou bude CML, čo aj nakoniec potvrdili výsledky cytogenetického vyšetrenia. Následne mi nasadili prevratnú molekulovo cielenú liečbu imatinibom. Je to tyrozínkinázový inhibítor prvej generácie, vďaka ktorému v roku 2013 90% pacientov dosahovalo 8-ročné celkové prežívanie,“ berie Maroš túto liečbu dodnes.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia