MENU
zdravy-zivot

Váš príbeh: S chronickou leukémiou sa dá žiť úplne normálne, ak sa liečite

Maroš Havran dnes pomáha s chronickou leukémiou žiť mnohým ďalším pacientom.
Zdravý život

Váš príbeh: S chronickou leukémiou sa dá žiť úplne normálne, ak sa liečite

Až pretrvávajúce bolesti brucha, horúčky a únava Maroša (45) presvedčili, že kondičku náhle nestratil pre čerstvú tridsiatku, ale pre vážnejšiu príčinu ukrytú v krvi.

O tejto chorobe chce hovoriť málo ľudí. Navonok totiž nie je vidno, ako by ste pri rakovine čakali. Pochopila som, že veľa z nich chce, aby to tak ostalo. „Mal som na seba a moju budúcu diagnózu päť minút na balkóne ružinovskej nemocnice. Päť minút na to, aby som si premyslel, čo poviem vtedy mojej manželke, ktorá bola v štvrtom mesiaci tehotenstva a čo vlastne poviem sám sebe. Priznám sa, že som bol na moment veľmi blízko toho aby ma to ‚zlomilo‘,“ hovorí Maroš Havran, jeden z mála, ktorý sa o živote s ochorením chronická myeolocytová leukémia (CML) zveruje bez zábran. Po vyše pätnástich rokoch a všetkom, čo si on a jeho rodina pre ňu preskákali.

5-krát väčšia slezina

Mám na to dva pohľady. Kedy som signály môjho tela začal pociťovať ako zdravotný problém a kedy som ich pripisoval iným príčinám,“ napísal mi o období, ktorý v jeho živote spravil čiaru medzi normálnym a novým. „Časový rozdiel medzi týmito dvoma pohľadmi je 4 – 5 mesiacov. Dnes už samozrejme viem, že nadmerná únava pri športe, či po bežnej fyzickej aktivite, nočné potenie, či horúčkovité stavy nespôsobilo ani horúce leto a ani drastická strata kondície dosiahnutím 30 rokov veku. Reálne som začal mať pocit, že zdravotne nie je všetko v poriadku, na jeseň roku 2005. Prvé príznaky, ktoré som vnímal ako ochorenie, boli mierne bolesti v oblasti brucha predovšetkým pri hlbokých nádychoch alebo pri hlbšom zívnutí. Tiež nechutenstvo a pocit plnosti po pár sústach jedla.“

Teraz už Maroš vie, že tieto ťažkosti vyvolala päťkrát zväčšená slezina a podobne na tom bola aj pečeň. „Sú to prejavy extrémne zvýšeného počtu bielych krviniek v krvnom obehu, teda kľúčový prejav znamenajúci problém u pacientov s CML,“ vysvetlil mi.

Maroš Havran je dnes predseda pacientskej organizácie CML Life.Maroš Havran je dnes predseda pacientskej organizácie CML Life.
Maroš Havran je dnes predseda pacientskej organizácie CML Life.
Zdroj: archív M. H.

Ako v zlom filme

Ísť k lekárovi sa rozhodol po troch týždňoch silnej horúčky v oblasti brušných svalov. „Sono vyšetrenie zväčšenie sleziny potvrdilo. Prišlo rázne odporúčanie na hematologické vyšetrenie a už sa to valilo ako v zlom filme. Dramatický nárast počtu bielych krviniek, kde mi v priebehu dňa vyskočili už z problémových 70 tisíc až na 230 tisíc, hospitalizácia, rúško na ústach, informácie o tom ako ďaleko pokročila medicína v liečení onkologických ochorení,“ spomína na bod zlomu.

To, že mi v rodine v tom čase zomierala stará mama na akútnu leukémiu a mal sa mi narodiť syn, mi nejako dodalo silu a presvedčenie, že nemôžem byť ďalším problémom v rodine už beztak doráňanej onkologickými ochoreniami. A v neposlednom rade to bola maximálna dôvera v lekárov, ktorá mi pretrváva dodnes."

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia