Reklama

Varovné signály nôh. Čo značí bolesť, opuch či svrbenie?

Mnohí si neuvedomujú, že chodidlá môžu byť predzvesťou systémových zdravotných problémov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Nohy nás neprenášajú len z miesta na miesto, ale dokážu nás aj včasne varovať pred zásadnými ochoreniami. Takto sa to prejavuje.

Pokiaľ vás netrápia, ani neviete, že ich máte. Občas ich nakrémujete a dožičíte im manikúru. Ale nohy ak majú nohy problém, musí sa s tým vysporiadať celé telo. Ako uvádza biochemička Katy Bowmanová vo svojej knihe, ktorú cituje portál Experience Life, aj malá bolesť alebo podráždenie môže stačiť na to, aby ste sa zdráhali každodennej chôdze alebo spôsobila, že iné časti tela to budú kompenzovať spôsobom, ktorý povedie k ďalším problémom.

Mnohí si neuvedomujú, že chodidlá môžu byť predzvesťou systémových zdravotných problémov. „Noha je zrkadlom toho, čo sa deje vo zvyšku tela. Podiatri sú často prví, ktorí diagnostikujú vaskulárne a neurologické problémy, stavy štítnej žľazy a cukrovku,“ uviedol Robert Kornfeld, holistický podiater z Centra chronickej bolesti v New Yorku.

Stuhnutosť chodidiel

Zdroj: Shutterstock

Opuch nohy nie je dobré zanedbať, telo vám vysiela signál.

Možné príčiny: Neaktivita, zápaly z artritídy, tesné topánky

K pocitu stuhnutých nôh prispievajú aj neohybné ramená a boky, teda nedostatok pravidelného a dôkladného pohybu. Pre nohy je skutočne náročné sedieť celý deň. „Nečinnosť, ktorá napína panvu a boky, môže následne napínať aj chodidlá, pretože sú prepojené,“ uvádza Emily Splichalová, podiatrička z arizonského Centra funkčnej a regeneratívnej podiatrickej medicíny.

K stuhnutým nohám prispieva aj systémový zápal, ktorý je často charakteristický pre artritídu. Podľa Emily Splichalovej si môžeme zápal predstaviť ako lepivosť – spôsobuje množstvo zrastov mäkkých tkanív. A pravidelný pohyb tú lepivosť znižuje a udržiava kĺby dolnej časti tela silné a pružné.

K tomu prispieva aj obuv, ktorá nohy doslova uväzňuje, tie nemajú priestor na pohyb a tak strácajú flexibilitu. Moderná obuv tak vedie k slabým, nedostatočne vyvinutým svalom chodidiel a zaťažuje dolnú časť nohy ako aj kĺby, fascie a väzy na chodidlách.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Trpíte cukrovkou? Potraviny, ktoré nezvyšujú hladinu cukru v krvi
    Zdroj: Canva, Healthline, WebMD

    Bolesť prstov na nohách

    Zdroj: Shutterstock

    Medzi kĺby, na ktorých sa DNA najčastejšie vyskytuje sú napríklad kolená, ruky, lakte, prsty alebo členky.

    Možné príčiny: Dna

    AK vás začnú bolieť prsty na nohách, zrejme vám nenapadne, že vinníkom môže byť strava. Ale práve zápalové ochorenie dna, súvisiace so stravou, spôsobuje opuch a bolesť kĺbov, ktoré sa často ukazuje ako prvé na nohách. Dna môže byť genetická, ale najväčší podiel na jej vzniku má zvyčajne strava. Vysoké množstvo jedlom prijímaných purínov telo rozkladá na kyselinu močovú a jej kryštáliky sa môžu hromadiť v kĺboch, čo vedie k zápalu a bolesti.

    Už ste počuli náš podcast?

    Bolesť päty

    Zdroj: Shutterstock

    Boľavé ostrohy radšej zverte do rúk odborníka.

    Možné príčiny: Plantárna fascitída

    Plantárna fascitída je zápal hrubého pásu šľachy, ktorý spája pätnú kosť s prstami na nohách. Môže byť spôsobená jednorazovou udalosťou, pri ktorej preťažíte tkanivo, napríklad pri chôdzi dlhých kilometrov na dovolenke v nových topánkach. Alebo sa môže vyvinúť počas dlhšieho obdobia ako reakcia na problémy s držaním tela alebo pohyblivosťou chodidiel, uvádza biochemička Katy Bowmanová.

    Typickou príčinou je nadmerné napínanie lýtkového svalu. Čím je lýtkový sval napnutejší, tým väčší je ťah a napätie na plantárnu šľachu, čo môže poškodiť bunky a spôsobiť ich chronický zápal. AK plantárna fascia stratí pružnosť, pociťujeme to ako skrátené šľachy.

    Nápomocná je mobilizácia a naťahovanie chodidla. Vhodné sú cielené strečingy chodidiel, zmena pri držaní tela, zmena obuvi a akupunktúra. Dôležité je však identifikovať hlavnú príčinu.

    Necitlivosť a mravčenie

    Zdroj: Shutterstock

    Nočné epizódy nepríjemných pocitov v nohách ako mravčenie a nutkanie nimi pohybovať a kmitať je veľmi zvláštnym príznakom štvrtého štádia ochorenia obličiek.

    Možná príčina: Periférna neuropatia

    Pri poškodení nervov v rukách a nohách môže dôjsť k periférnej neuropatii. Medzi príznaky patrí necitlivosť, mravčenie, strata rovnováhy, slabosť alebo rana na nohe, ktorá sa nehojí.

    Ako píše portál Experience Life najčastejším spúšťačom je cukrovka (1. aj 2. typu): Vysoká hladina cukru v krvi môže časom poškodiť nervy. Medzi ďalšie možné príčiny patrí nedostatok vitamínu B12, fyzické poranenie nervov, chemoterapia, vedľajšie účinky liekov, nadmerné pitie alkoholu alebo vírusové ochorenie. Emily Splichalová uviedla, že možným spúšťačom neuropatickej bolesti môže byť aj pásový opar. Lupus, reumatoidná artritída a iné autoimunitné ochorenia môžu prispieť vytvorením zápalu v periférnych nervoch.

    Opuch

    Zdroj: Shutterstock

    Večerné opuchy nôh môžu signalizovať chronické zlyhávanie srdca.

    Možná príčina: Zadržiavanie tekutín

    Opuchy nôh a členkov môžu súvisieť s edémom, keď sa v telesných tkanivách zachytáva príliš veľa tekutín. Otok môže byť spôsobený slabým žilovým návratom, keď je narušená schopnosť tela pumpovať krv nahor a preč z nôh, konzumáciou príliš veľkého množstva soli, tehotenstvom, predmenštruačným obdobím, alebo príliš dlhým sedením či státím na jenom mieste.

    Môže to byť aj vedľajší účinok niektorých liekov alebo príznak inzulínovej rezistencie. „Nekontrolovaná hladina cukru v krvi vytvára voľné radikály a zápal, ktorý poškodzuje kolagén v cievach, takže tie začnú strácať integritu,“ uvádza Emily Splíchalová.

    Opuchy môžu signalizovať aj vážnejšie stavy vrátane problémov s obličkami, pečeňou alebo srdcom. Ak máte pretrvávajúce opuchy nôh a členkov, je rozumné poradiť sa so svojim lekárom.

    Problémy s pokožkou

    Možné príčiny: Plantárne bradavice, plesňové infekcie, črevná dysbióza, problémy so štítnou žľazou

    Plantárne bradavice sú spojené s ľudským papilomavírusom (HPV), uviedla Splíchalová. To ako sa telo s HPV vyrovnáva môže podľa nej ovplyvniť stav imunity a genetika. U niekoho malé bradavice zmiznú sami, u druhého sa končia dlhým bojom.

    Bradavice majú rady tmavé a vlhké prostredie a pokiaľ máte nohy v ponožkách 10 hodín denne, je to pre ne ideálne prostredie na rozmnožovanie. Vysušovať ich treba na vzduchu a najlepšia je návšteva dermatológa.

    Suchá a svrbivá koža na chodidlách zvyčajne signalizuje plesňovú infekciu. Huby zase môžu infikovať nechty, kožu medzi prstami alebo spodnú časť chodidla. A každá sa lieči trochu inak.

    Niektorí doktori podľa Roberta Kornfelda považujú plesňové infekcie na nohách za prejav črevnej dysbiózy a nadbytku plesní v tráviacom trakte. „Keď riešime, čo sa deje na úrovni čriev, máme oveľa lepšiu možnosť zbaviť sa toho,“ poznamenáva podiater.

    A napokon, svrbenie nôh môže občas signalizovať problém so štítnou žľazou. „Dysfunkcia štítnej žľazy spôsobuje problémy s dopĺňaním a výmenou kožných buniek,“ vysvetľuje. To môže viesť k hromadeniu suchých a odumretých buniek na povrchu kože, čo spôsobuje svrbenie.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Po manažérskej pozícii v divadle pôsobí od roku 2007 ako novinárka. Venovala sa spravodajským témam, zákulisiu televíznej tvorby a od roku 2022 problematike zdravia. Okrem písaného textu pripravuje aj obrazové a video materiály, zabezpečuje obsah na sociálnych sieťach. Má za sebou vysokoškolské štúdium teatrológie na VŠMU a poľštiny na FF UK.