MENU
zdravy-zivot

Nohy hlásia zdravotné problémy! 13 závažných príznakov

Možno máte v tele nedostatok minerálov. Alebo vás nohy upozorňujú na vážnejší problém.
Zdravý život

Nohy hlásia zdravotné problémy! 13 závažných príznakov

Napríklad také nepokojné nohy vás môžu potrápiť, aj keď užívate lieky proti alergii. Ich pálenie vyvolá otrava kovmi.

Stále studené nohy

Ochorenie, pri ktorom sa vám nedostatočne dokrvujú prsty na nohách a na rukách, sa nazýva Raynaudov syndróm. „Ide o reflektorické cievne kŕče. Syndróm je príznakom zápalového ochorenia drobných ciev a poškodenia kostí pri zlomenine,“ vysvetľuje interná lekárka Ľubica Sládkovičová. Nesprávne dokrvovanie končatín môže spôsobiť aj stres, nedostatok pohybu, zablokovaná chrbtica, krvné zrazeniny, cukrovka, porucha obličiek, málokrvnosť či anorexia. Možno máte v tele nedostatok železa. 

Bolesť päty

„Najčastejšou príčinou bolesti päty je plantárna fascitída, chronický zápal väziva na spodine nohy, ktorý spája pätovú kosť s kĺbmi prstov nohy. Časom sa vytvoria drobné trhlinky vo väzive, ako i v mieste jej úponu na pätovú kosť,“ objasňuje ortopéd Marcel Kusin.

Bolí vás päta?Bolí vás päta?
Zdroj: Shutterstock

Zápal sprevádza ostrá bolesť a neskôr vznik pätovej ostrohy. Príčinou problémov je nadmerné, dlhotrvajúce zaťažovanie. Bolesť päty vás môže potrápiť, ak máte ploché nohy, vysokú klenbu, problémy s Achillovou šľachou či reumatoidnú artritídu. Zriedkavo ju spôsobujú kostné infekcie, nádor alebo zlomenina.

Bolí vás palec?
Máte žlté nechty? 

Pozrite sa na ďalšie signály ►►►

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Neviem prehltnúť pilulku. Je to len v psychike? Môže to byť niečo vážnejšie?

Prehĺtanie je komplexná a koordinovaná činnosť svalov a nervov, na ktorú však vplýva i naša psychika. Hltací akt má tri fázy, pričom vôľou môžeme ovládať prvé dve. V prvej fáze sa zmiešajú sliny s potravou. Do tejto činnosti sa aktívne zapája jazyk, žuvacie svaly, líca, pery a mäkké podnebie. V druhej fáze sa potrava pomocou hltanového svalstva posúva nižšie. Vtedy sa uzatvorí hrtanová príchlopka, ktorá bráni vdýchnutiu jedla do dýchacích ciest. V tretej fáze sa jedlo posunie z pažeráka do žalúdka. Neuvádzate žiaden zdravotný problém súvisiaci s jedením a prehĺtaním, preto predpokladám, že nejde o dysfágiu, teda o poruchu prehĺtania.

Diskomfort, ktorý pociťujete pri prehĺtaní tabletiek, môže závisieť od mnohých faktorov, napríklad od veľkosti, tvaru, chuti, od miesta uloženia tabletky na jazyku, od adekvátnej tvorby slín, ale aj od viskozity tekutiny, ktorou ju zapíjate. Vo všeobecnosti tekutiny nekladú väčší odpor. Ak teda podržíte v ústach vodu s tabletkou, nemusíte ju tak výrazne vnímať. Ďalšou možnosťou je zapiť tabletku hustejšou tekutinou, napríklad džúsom, jogurtom, alebo umiestniť ju bližšie ku koreňu jazyka. Prípadne vám pomôže, keď si tabletku dáte na lyžičku spolu s tekutinou, pričom pred vyložením obsahu lyžičky v ústach sa ňou dotknete strednej plochy jazyka.

čítať viac

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor