MENU
Zdravý život

5 jednoduchých cvikov na krčnú chrbticu, ktoré môžete robiť doma aj v práci

Cviky na posilnenie

Ďalšie cvičenia sú na posilnenie krčnej chrbtice:

Ak nastane bolesť v krku, ktorú spôsobil náhly pohyb, môže to spôsobiť aj bolesť hlavy a rúk. Tieto cvičenia môžete praktizovať, aby ste si udržali krčnú chrbticu silnú, ale pružnú.

Položte si ruky na zátylok a pohybujte lakťami dozadu a dopredu, pričom lopatky sťahujete, akoby ste si nimi chceli zovrieť chrbticu.Položte si ruky na zátylok a pohybujte lakťami dozadu a dopredu, pričom lopatky sťahujete, akoby ste si nimi chceli zovrieť chrbticu.
Položte si ruky na zátylok a pohybujte lakťami dozadu a dopredu, pričom lopatky sťahujete, akoby ste si nimi chceli zovrieť chrbticu.
Zdroj: Shutterstock

3. Položte si ruky na zátylok a pohybujte lakťami dozadu a dopredu, pričom lopatky sťahujete, akoby ste si nimi chceli zovrieť chrbticu. Potom sa nakloňte na jednu stranu tak, aby jeden z vašich lakťov smeroval k stropu. V tejto polohe vydržte niekoľko sekúnd a opäť švihnite lakťami dozadu a dopredu. Cvik zopakujte aj na druhej strane. Všimnete si, ako sa pri ňom natiahne celá bočná časť trupu.

Natiahnite ruky pred seba, prsty sú prepletené a dlane smerujú von.Natiahnite ruky pred seba, prsty sú prepletené a dlane smerujú von.
Natiahnite ruky pred seba, prsty sú prepletené a dlane smerujú von.
Zdroj: Shutterstock

4. Teraz sa postavte s mierne pokrčenými kolenami a chodidlami rozkročenými na šírku ramien. Natiahnite ruky pred seba, prsty sú prepletené a dlane smerujú von. Všimnite si, ako sa tým mobilizujú lopatky a zakrivuje sa hrudná chrbtica. V tejto polohe vydržte 10 sekúnd a zopakujte ju 3-krát.

Nakloňte hlavu dozadu, akoby ste sa pozerali na oblohu.Nakloňte hlavu dozadu, akoby ste sa pozerali na oblohu.
Nakloňte hlavu dozadu, akoby ste sa pozerali na oblohu.
Zdroj: Shutterstock

5. Posaďte sa na stoličku s nohami položenými na podlahe a položte si zrolovaný uterák za krk na spodok lebky, pričom ho držte za konce. Nakloňte hlavu dozadu, akoby ste sa pozerali na oblohu. Vydržte 6 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy.

Pokiaľ trpíte bolesťami krčnej chrbtice, poraďte sa so svojim lekárom o vhodnosti liečby. Spomínané cviky odporúča španielsky Inštitút Clavel, ale určite by vám ich mal odobriť odborník na chrbticu.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor