MENU
zdravy-zivot

5 jednoduchých cvikov na krčnú chrbticu, ktoré môžete robiť doma aj v práci

Na bolesť krčnej chrbtice pomôže 5 domácich cvikov.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5 jednoduchých cvikov na krčnú chrbticu, ktoré môžete robiť doma aj v práci

Bolesť krčnej chrbtice je jedna z najčastejších ťažkostí, ktorou ľudia trpia. Viete si s ňou poradiť doma?

Krčná chrbtica má jednu z kľúčových funkcií a to, že chráni miechu, udržiava hmotnosť lebky a umožňuje pohyb hlavy v rôznych smeroch.

Jednou z hlavných príčin bolesti krčnej chrbtice je nesprávne držanie tela počas každodenných činností. A keď je bolesť intenzívna, dokáže byť veľmi nepríjemná. Jednoduché cviky vám pritom môžu pomôcť udržať krčnú chrbticu v kondícii.

Ak si myslíte, že záťaž ako batoh, či školská taška sú pre krčnú chrbticu škodlivé, existuje niečo oveľa horšie. A to je stres! V tejto časti tela sa totiž zvyčajne hromadí všetko napätie z každodenného života a to je jeden z dôvodov, prečo ľudia trpia bolesťami krku.

Cviky na uvoľnenie

Existujú dva cviky, ktoré pomôžu uvoľniť krčné svaly pri každodenných činnostiach:

Cvičenie na uvoľnenie krčnej chrbtice.Cvičenie na uvoľnenie krčnej chrbtice.
Cvičenie na uvoľnenie krčnej chrbtice.
Zdroj: Shutterstock

1. Počas sedu na stoličke si dajte nohy pevne na podlahu. Pravou rukou sa chyťte okraja sedadla a nakloňte trup doľava. Hlavu nechajte jemne klesnúť na stranu a ľavé ucho nasmerujte k ľavému ramenu.

V tejto polohe vydržte niekoľko sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy a cvik zopakujte na druhú stranu. Počas cvičenia sa pozerajte dopredu. Všimnite si ako sa pritom natiahne celá strana.

Môžete pocítiť ako sa pri naťahovaní rozširuje priestor medzi lopatkami.Môžete pocítiť ako sa pri naťahovaní rozširuje priestor medzi lopatkami.
Môžete pocítiť ako sa pri naťahovaní rozširuje priestor medzi lopatkami.
Zdroj: Shutterstock

2. Aj ďalšie cvičenie môžete robiť na stoličke. Natiahnite ruky pred seba s prepletenými prstami a dlaňami smerujúcimi k sebe. Spustite hlavu tak, aby bola v strede medzi rukami. Môžete pocítiť ako sa pri naťahovaní rozširuje priestor medzi lopatkami.

Znova sa posaďte rovno a potiahnite ruky dozadu s ohnutými lakťami, pritiahnite lakte čo najbližšie k sebe za chrbtom, akoby ste sa ich pokúšali dotknúť. Opakujte cvičenie niekoľkokrát. Cvičenie je zamerané na flexiu a natiahnutie hrudného segmentu chrbtice.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor