MENU
zdravy-zivot

Uvidíte tmu, pobozkáte zem: Kedy je kolaps nebezpečný?

Za odpadnutím sa môžu skrývať aj vážne zdravotné príčiny.
Zdroj: profimedia.sk
Zdravý život

Uvidíte tmu, pobozkáte zem: Kedy je kolaps nebezpečný?

Skolabujete z tepla, ale odpadnúť môžete aj pri holení, kašľaní či po výdatnom obede. Dajte si pozor, ak máte cukrovku, nízky tlak alebo ak nosíte opasok! Radšej sa naučte kolapsom šikovne predchádzať.

Kráčate po rozpálenom chodníku, čakáte na zastávke autobusu alebo ste práve vyšli z klimatizovaného nákupného strediska priamo do rozhorúčeného pekla. A možno skolabujete na dcérinej promócii. Spolu s ostatnými sa tlačíte v nevetranej aule s obrovskými oknami, cez ktoré vám na hlavu praží slnko. Ste smädní a nevyspatí z cesty do hlavného mesta a zároveň rozrušení zo slávnostnej udalosti.

Zrazu vás obleje studený pot, hučí vám v hlave, pred očami sa vám objaví čierňava, možno vám príde zle od žalúdka. Podlomia sa vám kolená a zveziete sa na zem. Odpadli ste. Keď precitnete, ležíte so zdvihnutými nohami a ľudia okolo vás sa ustarostene pýtajú, či je vám už dobre. Alebo vás práve nakladajú do sanitky a vy sa pýtate, čo sa vlastne stalo. Povedia vám, že ste náhle zbledli, spadli, stratili pulz a na chvíľu aj vedomie. Náhla a prechodná strata vedomia, pri ktorej sa mozog menej prekrvuje a klesá krvný tlak, sa odborne nazýva synkopa.

Zvyčajne trvá krátko a nezanecháva následky. „Vo väčšine prípadov sú kolapsy neškodné a vznikajú z rôznych nezávažných príčin. Napríklad, keď máte prehriaty organizmus, ste dehydratovaní, vyčerpaní, dlhší čas strávite v neklimatizovaných alebo v nevetraných priestoroch s vydýchaným vzduchom. Aj na veľkých akciách, ako sú open air festivaly a kultúrne podujatia, prípadne keď sa pohybujete na priamom slnku a dostali ste úpal,“ vysvetľuje všeobecný lekár a internista MUDr. Ivan Halmo z Polikliniky Mýtna v Bratislave.

Tip na státie
Ak stojíte vo vydýchanom a v preľudnenom priestore, napínajte lýtkové svaly na dolných končatinách! Rozprúdite si krv a znížite riziko odpadnutia.

Eufória aj diéta

Kolapsový stav môže vyprovokovať aj prílišné citové rozrušenie, očakávanie niečoho veľkého či hyperventilácia, zrýchlené plytké dýchanie. Sklon k mdlobám majú ľudia s chronicky nízkym tlakom. „Ak máte hypotenziu, dodržiavajte pitný režim, pite minerálky s vyšším obsahom soli a najmä sa pravidelne hýbte. Ideálne sú aeróbne aktivity, napríklad beh, bicykel, turistika, plávanie.“

Nezriedka odpadávajú dievčatá a útle mladé ženy, ktoré málo jedia a v strave im chýbajú živiny. „Ráno zjedia jedno jablko, na večer dva listy šalátu a stačí, ak sú vo väčšom strese alebo je vonku horúčava a kolaps je na svete,“ hovorí odborník. „Človeka, ktorý z ničoho nič odpadne, môžu ostatní považovať za opitého či nadrogovaného, ale vo väčšine prípadov nie je. Keď ste sa stali svedkom kolapsu a viete, že ho môže mať na svedomí dehydratácia, horúčavy vonku alebo v miestnosti, nedostatok čerstvého vzduchu či iné bežné príčiny, poskytnite postihnutému základnú predlekársku prvú pomoc. Mal by sa za pár sekúnd prebrať. Ak sa tak nestane alebo mu pád spôsobil úraz, okamžite zavolajte záchrannú službu.“

Zdravá rada
Ak máte nízky tlak, pravidelne sa hýbte! Aeróbna aktivita, ako beh, bicyklovanie či walking, pomáha predchádzať odpadnutiu.

Kedy ohrozuje váš život?

Za odpadnutím sa môžu skrývať aj vážne zdravotné príčiny. Kolaps býva prvým príznakom mozgového nádoru, ktorý tlačí na mozgové štruktúry. Môže súvisieť aj s úrazom hlavy, ktorý sa stal pred niekoľkými hodinami alebo dňami, ak sa medzi mozgom a lebečnou kosťou vytvorí krvná zrazenina, ktorá tlačí na mozog. Kolaps môže zapríčiniť i porucha dýchania, ktorá vzniká pri obštrukcii dýchacích ciest.

Krv vtedy síce prúdi do srdca, ale nemá sa čím okysličiť. „Kardiogénne synkopy sú krátke poruchy vedomia, ktoré signalizujú srdcovocievne problémy. Prejavujú sa nimi napríklad srdcové arytmie, pri ktorých kolíše srdcový rytmus a tep je veľmi pomalý alebo veľmi rýchly. Ďalšou príčinou býva zlyhávanie srdca pri chronickej ischemickej chorobe, keď sa srdcový sval nedostatočne okysličuje. Človek môže odpadnúť aj pri infarkte, ktorý často sprevádzajú poruchy srdcového rytmu alebo náhle srdcové zlyhávanie,“ upozorňuje doktor Halmo. V takom prípade je nevyhnutné dôsledné kardiologické vyšetrenie a liečba. Aj niektoré psychiatrické ochorenia môžu sprevádzať mdloby. „O psychogénnych pseudosynkopách, čiže nepravých synkopách, hovoríme napríklad pri hysterických záchvatoch.“

Rozopnite si golier!

S nervovým systémom súvisia neurogénne synkopy. „Vo vyše deväťdesiatich percentách nesignalizujú nič vážne,“ ubezpečuje neurológ MUDr. Martin Kucharík z Národného ústavu srdcovocievnych chorôb v Bratislave. „Vznikajú, keď v nervovom systéme preváži útlm nad vedomím. Najčastejšie je príčinou podráždenie blúdiveho nervu a rozšírenie ciev, pri ktorom klesá tlak v mozgu. To má za následok krátku stratu vedomia. Keďže v skutočnosti porucha nie je v mozgu, ale v krvnom obehu, používa sa i pojem neurokardiogénne synkopy.“

Ku kolapsu z neurogénnej príčiny sa môžete dopracovať, keď nosíte úzke goliere alebo si napevno viažete kravaty, ktoré utláčajú cievy na krku, obliekate si úzke košele či šaty, sťahujete sa korzetom či opaskom. Skolabovať môžete aj na záchode po defekácii a močení, keď kašlete, porežete sa, hľadíte na krv, cítite bolesť, alebo dokonca po sýtom jedle, keďže všetka krv smeruje do žalúdka a mozog sa menej prekrvuje. Zriedka je na vine podráždenie ciev, ku ktorému dochádza pri holení. „Ľudia, ktorí majú dispozície na tieto stavy, sa obávajú, že odpadnú pri šoférovaní v aute či pri inej rizikovej situácii a pýtajú sa na liečbu. Existujú preventívne lieky na neurogénne synkopy, podávajú sa však len vo vážnych prípadoch s vysokou frekvenciou kolapsov. Preto je dôležité vyhýbať sa situáciám, v ktorých v minulosti vznikli.“

Epilepsia zriedka

Možno aj vám sa spája bezvedomie s epileptickým záchvatom. Doktor Kucharík však zdôrazňuje: „Táto diagnóza sa potvrdí len zriedkavo. Keď sa však objavia kŕče alebo ďalšie príznaky, treba spozornieť. Ak máte akékoľvek pochybnosti alebo sa postihnutý pri páde zranil, zavolajte záchrannú službu. Neurologické vyšetrenia epilepsiu buď potvrdia, alebo vyvrátia.“

Neuveriteľné VIDEO: Fenka labradora zachraňuje epileptičke život!

Odpadnutím sa môže prejaviť prechodná mozgová ischémia alebo cievna mozgová príhoda, teda porážka. Ide o stav, keď sa niektoré mozgové cievy zúžia alebo celkom uzavrú. Menej častý, no lekárom dobre známy, je steal-syndróm. „Cievy sa na niektorých miestach tela zužujú tak, že jedna časť tela ,kradne‘ krv inému orgánu – napríklad mozgu, ktorý sa nedostatočne prekrvuje, čo spôsobuje synkopy. Je to anatomický problém, napríklad keď sa cieva nachádza medzi dvoma relatívne mohutnými svalmi alebo ju zužuje rebro. Rieši sa chirurgicky alebo intervenčnou rádiológiou.“

Prvá pomoc pri epileptickom záchvate

Epileptik môže spadnúť na zem a mať kŕče, ale pritom môže byť pri vedomí a reaguje, hoci zmätene a dezorientovane alebo nie je pri vedomí a nereaguje na podnety. Ak leží a (už) nemá kŕče, položte ho do stabilizovanej polohy a zavolajte záchranku. Ak má kŕče, dávajte pozor, aby sa neudusil vývratkami alebo zapadnutým jazykom a volajte záchranku.

VIDEOnávod: Zabráňte nevoľnosti zatlačením tohto bodu na ruke

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor