MENU
zdravy-zivot

Úsmev ako liek: 5 dôvodov, prečo je smiech najlepšou terapiou zdravia

Pohyb pier od ucha k uchu spustí v tele reťazovú reakciu.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Zdravý život

Úsmev ako liek: 5 dôvodov, prečo je smiech najlepšou terapiou zdravia

Hovorí sa, že minúta prirodzeného smiechu sa vyrovná až štyridsaťminútovej relaxácii. Okrem toho má ozdravujúce účinky nielen pre dušu, no úsmevom odoženiete i choroby.

Chodíte zamračení a nedarí sa vám? Skúste sa usmiať a budete sa diviť, aké zmeny na sebe spozorujete.

1. Antistres

Aj keď máte zlý deň a usmievať sa vám nechce, urobte to pre seba. Skúste sa otočiť k oknu, párkrát sa zhlboka nadýchnuť a napriek okolnostiam donútiť vaše pery aspoň k jemnému úsmevu. Je vedecky dokázané, že úsmev na tvári automaticky vyvoláva produkciu hormónov šťastia. Endorfíny okrem toho zmierňujú bolesť. Ak sa vám podarí schuti rozosmiať, nálada sa vám razom zlepší a  zistíte, že nie je všetko také čierne a vždy sa nájde riešenie.

Čítajte: Zlá nálada môže byť toxická. Zmeňte myslenie s našimi tipmi

2. Antiaging

Rovnako, ako potrebujú posilnenie svaly na celom tele, nemali by ste zabúdať ani na tie tvárové. Prekrvenie a prirodzené rozjasnenie pokožky dokáže už obyčajný úsmev. Okrem toho, nie nadarmo existuje tvárová gymnastika, ktorá má vo  svete u žien veľkú popularitu. Vrásky smiechu sú v porovnaní s tými nahnevanými krásnou stopou, nemyslíte?

3. Smiať sa bude aj srdce

Obzvlášť ľudia s vysokým krvným tlakom by sa mali smiať čo najviac. Už intenzívny smiech po dobu desiatich minút dokáže znížiť krvný tlak a rozšíriť cievy. Znamená to, že s úsmevom si udržíte i zdravé srdiečko.

4. Antivírus

Zníženie hladiny kortizolu, stresového hormónu vedie i k zvýšeniu množstva imunitných buniek a ich aktivity. Vďaka smiechu sme tak väčšmi chránení proti útoku vírusov.

5. Úsmevné fitko

Bolí vás brucho od smiechu? To nie je žiadna metafora. Ak sa schuti rozosmejete, posilňujete svaly brucha i chrbta. Prispejete tak fyzickej kondícii a okysličíte celé telo, čím pocítite prílev energie.

Toľko benefitov z tak príjemnej činnosti, ktorá nás navyše zbližuje s okolím a šíri pozitívnu energiu. Tak prečo mrhať čas mračením? :)

Čítajte aj: Jednoduchý ranný rituál vám urobí deň! Odteraz už inak vstávať nebudete

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chcel som dať na vyrážky tekutý púder. Prečo sa už na kiahne nemá používať?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Lieky sa nemajú zapíjať perlivými minerálkami. A neperlivými môžem?

Čo sa týka perlivých nápojov, bublinky tvorí oxid uhličitý, ktorý znižuje pH vody a okysľuje ju. Toto zníženie môže mať vplyv na rozpustenie a vstrebanie tabliet. Samotné bublinky môžu tiež svojou aktivitou urýchliť rozpúšťanie tabliet, čo nemusí byť vždy žiadúce.

Väčším rizikom však môže byť zapíjanie liekov minerálnymi vodami – bez ohľadu na to, či sú perlivé. Minerálne vody totiž obsahujú rozpustené soli vápnika, horčíka, železa a iných látok, ktoré reagujú s viacerými liekmi, ako napríklad s niektorými antibiotikami, liekmi na štítnu žľazu alebo na Parkinsonovu chorobu. Preto je potrebné postupovať pri užívaní liekov podľa inštrukcií v príbalovom letáku alebo zapíjať lieky čistou vodou, či už balenou stolovou alebo z vodovodu. Taká voda neobsa­huje žiad­ne prímesi, ktoré by mohli ovplyvniť účinok lie­kov. Zapamätajte si, lieky treba zapíjať čistou vodou.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor