MENU
zdravy-zivot

Nevyčerpané zostatky vakcín by mohli prednostne dostávať chronicky chorí pacienti

V Izraeli okamžite vytvorili funkčný a rýchly očkovací systém, pričom chronicky chorí sú uprednostnení.


People wearing face masks wait to receive a coronavirus vaccine at a COVID-19 vaccination center in Jerusalem, Monday, Jan. 4, 2021. (AP Photo/Oded Balilty)
Zdravý život

Nevyčerpané zostatky vakcín by mohli prednostne dostávať chronicky chorí pacienti

Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje, aby boli čo najskôr do očkovania zaradení vybraní rizikoví pacienti. Aj pár týždňov môže znamenať veľa stratených či naopak zachránených životov.

Zatiaľ čo jedna časť obyvateľstva odmieta vakcináciu a spochybňuje potrebu boja proti COVID-19, iní sa ho naopak domáhajú a radi by boli zaočkovaní čím skôr. V mene rizikových skupín pacientov sa na vládu, parlament aj ďalšie inštitúcie ovrátila Asociácia na ochranu práv pacientov v Slovenskej republike  s tým, aby boli urgentne očkované rizikové skupiny chronických pacientov a ich opatrovateľov. 

Čo AOPP navrhuje?

  • maximálne urýchliť očkovanie najohrozenejších skupín pacientov so zohľadnením veku (ZŤP, ZŤP/S, 70+, resp. 80+), rizikovosti ochorenia
  • zaradiť rizikových pacientov a ich opatrovateľov na zoznamy v očkovacích centrách s dostupnosťou do 1 hodiny, ktorí budú volaní ad hoc pri nevyčerpaní (zostatkoch) vakcín na daný deň
  • v prípadoch, že z medicínskeho hľadiska nie je možné očkovať rizikovú osobu, prednostne očkovať jej opatrovateľov, rodinných príslušníkov
  • aby rizikové skupiny, resp. rizikové príznaky, stanovilo MZ SR v spolupráci s hlavnými odborníkmi MZ SR pre jednotlivé medicínske odbory
  • začať očkovať aj tých, ktorí sú odkázaní na opateru v domácom prostredí. Súčasne očkovať aj ich opatrovateľov - osoby žijúce v spoločnej domácnosti, ktoré sa o nich starajú a osoby, ktoré sa o nich starajú na základe zmluvy o osobnej asistencii. (Zmysel očkovania aj opatrovateľov, ktorí sú pre mnohých pacientov nepostrádateľní pri vykonávaní bežných každodenných aktivít, je v tom, aby nevypadli z opatrovania v prípade infikovania sa. Pretože ak aj bude zaočkovaná populácia rizikových pacientov, ak im budú vypadávať opatrovatelia po infikovaní sa, bude nutné riešiť ich opateru v nemocniciach alebo zariadeniach sociálnych služieb (ZSS))
  • očkovanie v ZSS, pričom primárne by sa malo začať v ZSS, ktoré ešte neboli premorené COVID-19, resp. očkovanie začať v tých ZSS, ktoré boli premorené najskôr a kde už zrejme imunita v závislosti od hladiny antigénov odznieva
  • určiť najrizikovejšie skupiny pacientov

Ako určiť najrizikovejších pacientov?

AOPP navrhuje vytvoriť pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov MZ SR, zdravotných poisťovní, NCZI a prípadne aj AOPP, a definovať kritériá na základe dát informačných systémov zdravotných poisťovní, ktoré takúto osobu identifikujú (uhradené lieky a výkony počas definovaného obdobia na kritické diagnózy ako transplantácie, podávanie liekov na neutropéniu, dlhodobé podávanie biologických liekov u autoimunitných ochorení, ...).

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor