MENU
zdravy-zivot

Urobte si oreganový olej, chráni pred chorobami!

Oreganový olej
Zdravý život

Urobte si oreganový olej, chráni pred chorobami!

Ochráni vás pred choroboplodnými zárodkami, ktoré sa môžu skrývať v jedle.

Čerstvé oregano umyte a osušte. Vložte ho do sklenenej fľaše a zalejte panenským slnečnicovým olejom tak, aby boli všetky rastliny pod hladinou. Olej nechajte dva dni odstáť, potom fľašu vzduchotesne uzatvorte a uložte na tmavé miesto. Po dvoch týždňoch oregano vyberte. Olej do roka spotrebujte.

  • upokojí podráždené nervy
  • pomáha srdcu pravidelne biť
  • predchádza kŕčom v žalúdku
  • dezinfikuje tráviacu sústavu
  • vyháňa z tela parazity

V obchodoch nájdete aj oreganový olej, ktorý sa lisuje za studena. Kvalitný bioolej stojí okolo pätnásť eur za 30 ml. Nie je určený na varenie ani na pečenie, ale najmä na boj proti zdravotným problémom. Preukázalo sa, že v niektorých prípadoch kvasinkových ochorení je dokonca lepší než antibiotikum, a to už pri relatívne nízkych dávkach.

Zvyšuje tvorbu tráviacich štiav. Hodí sa aj na potretie okrajov pizze, do zemiakov a na všetky druhy mäsa. Do nádoby s olejom

nesmie preniknúť vzduch. Počas prvých dvoch týždňov môžete vrch nádoby alebo fľaše prikryť aj potravinovou fóliou, ktorú upevníte gumičkou.

Oreganový olej sa hodí aj na vonkajšie použitie. Vyskúšajte ho na štípance od hmyzu a bradavice.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor