MENU
Zdravý život

Čím viac, tým lepšie pre vašu kožu. TAKTO ju ochránite pred rakovinou

Čím viac krému, tým lepšie pre vašu kožu

Prípravok na opaľovanie je potrebné aplikovať v dostatočnom množstve v pravidelných intervaloch.Prípravok na opaľovanie je potrebné aplikovať v dostatočnom množstve v pravidelných intervaloch.
Prípravok na opaľovanie je potrebné aplikovať v dostatočnom množstve v pravidelných intervaloch.
Zdroj: Shutterstock

Najúčinnejšou prevenciou pred UV žiarením je správna aplikácia dostatočného množstva opaľovacieho krému. V pravidelných intervaloch aplikujte na kožu minimálne 0,5 dcl prípravku na opaľovanie.

Vo všeobecnosti platí, že by ste sa v letných mesiacoch mali v čase obeda vyhýbať priamemu pobytu na slnku. Pri výbere správneho ochranného prostriedku je dôležité na obale sledovať dva údaje. Číselný údaj predstavujúci stupeň ochrany proti žiareniu typu UV-B, čiže SPF (Sun Protection Factor) a ochranu pred UV-A žiarením, ktorá sa na krémoch označuje hviezdičkami. Pričom pri oboch údajoch platí, čím vyššie číslo a vyšší počet hviezdičiek, tým účinnejšia ochrana.

Krém, olej alebo mlieko je potrebné aplikovať v dostatočnom množstve. Tu platí, „viac je lepšie“ a rovnomerne na celé telo, vrátane nosa, pier, chrbta, krku a uší minimálne 15 - 30 minút pred vystavením sa slnečnému žiareniu. Potom zopakujte aplikáciu prípravku na opaľovanie ešte tesne pred slnením.

V prípade, že sa chystáte stráviť deň na slnku v prírode, je potrebné natrieť sa každé 2 hodiny. Ak plánujete stráviť deň pri vode, natierajte sa minimálne každých 40 minút a vždy po kúpaní, ktorým sa môže ochranná vrstva krému narušiť.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor