MENU
zdravy-zivot

Unaví vás obyčajná prechádzka? Nezahrávajte sa, ani astma to byť nemusí!

Prejaviť sa môže v ktoromkoľvek veku.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Unaví vás obyčajná prechádzka? Nezahrávajte sa, ani astma to byť nemusí!

Pľúcna artériová hypertenzia postihuje stovky Slovákov. Jej príznaky sú nejasné. Postihuje srdce a pľúca a pacienti bez liečby umierajú do pár rokov.

Ochorenie postupuje rýchlo a môže spôsobiť smrť. Prejavuje sa dýchavicou a neskôr zlyhávaním srdca. Drobné pľúcne tepny sú zúžené, v krvných cievach je zvýšený tlak a telo sa tak ťažšie okysličuje. Život dokáže zachrániť a výrazne predĺžiť skorá diagnostika. Na Slovensku trpí PAH asi 600 ľudí. Svetový deň pľúcnej hypertenzie si pripomenieme už zajtra. 

Nie je to astma!

Diagnostika je pre nejasné príznaky veľmi zložitá. Ide napríklad o bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, búšenie srdca, únavu či závraty. Ochorenie mnohým diagnostikujú až v čase, keď sa veľmi unavia pri bežnej prechádzke alebo obliekaní. Takýto stav môže nastať aj po dvoch rokoch od počiatočných príznakov.

Príbeh: Jozef bojuje o každý nádych. Pľúca mu zničilo ovzdušie v rodnom meste 

Najčastejšie je ochorenie zmýlené s astmou. „Ak má pacient neprimeranú dýchavicu pri telesnej námahe a bežná liečba nezaberá, mal by lekár myslieť aj na toto ochorenie a poslať ho na vyšetrenia," uviedla pneumologička Marta Hájková z Univerzitnej nemocnice Bratislava. Aj príčiny PAH sú nejasné, istú úlohu zohráva dedičná predispozícia, môžu ju spôsobiť aj choroby pečene, reumatické choroby či vrodené chyby srdca.

Viac: Keď trápia záchvaty kašľa - Astmu majte pod kontrolou, môže vám ísť o život! 

Za transplantáciou do zahraničia

Diagnózu vedia presne stanoviť v srdcovocievnych centrách v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Lieči sa farmakologicky. Ak nezaberie, lekári zvažujú transplantáciu pľúc. Avšak na Slovensku takýto výkon nerobia. Slováci doteraz spolupracovali s Rakúšanmi, najnovšie sa črtá spolupráca s Českou republikou. 

Pľúca transplantovali vo Viedni už desiatkam Slovákov. Po prvý raz v roku 1998. Avšak pacientov na takýto výkon na Slovensku pripravujú, a to v bratislavskej UNB. Manažujú tam predtransplantačnú a potransplantačnú starostlivosť. „Ak bude fungovať nová univerzitná nemocnica, chceli by sme takýto výkon robiť na Slovensku, odborníkov na to máme," povedala Hájková. V rámci predtransplantačnej prípravy hospitalizujú v UNB asi 20 pacientov ročne.

Čítajte aj: 

Transplantácia nezaručuje každému rovnakú dĺžku prežívania. Závisí to od viacerých faktorov. Komplikáciou môžu byť napríklad pľúcne či mimopľúcne infekcie. Pri dobrej kvalite života sa dá prežiť aj viac ako 10 - 15 rokov.

Pľúca

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor