MENU
zdravy-zivot

Unaví vás obyčajná prechádzka? Nezahrávajte sa, ani astma to byť nemusí!

Prejaviť sa môže v ktoromkoľvek veku.
Zdravý život

Unaví vás obyčajná prechádzka? Nezahrávajte sa, ani astma to byť nemusí!

Pľúcna artériová hypertenzia postihuje stovky Slovákov. Jej príznaky sú nejasné. Postihuje srdce a pľúca a pacienti bez liečby umierajú do pár rokov.

Ochorenie postupuje rýchlo a môže spôsobiť smrť. Prejavuje sa dýchavicou a neskôr zlyhávaním srdca. Drobné pľúcne tepny sú zúžené, v krvných cievach je zvýšený tlak a telo sa tak ťažšie okysličuje. Život dokáže zachrániť a výrazne predĺžiť skorá diagnostika. Na Slovensku trpí PAH asi 600 ľudí. Svetový deň pľúcnej hypertenzie si pripomenieme už zajtra. 

Nie je to astma!

Diagnostika je pre nejasné príznaky veľmi zložitá. Ide napríklad o bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, búšenie srdca, únavu či závraty. Ochorenie mnohým diagnostikujú až v čase, keď sa veľmi unavia pri bežnej prechádzke alebo obliekaní. Takýto stav môže nastať aj po dvoch rokoch od počiatočných príznakov.

Príbeh: Jozef bojuje o každý nádych. Pľúca mu zničilo ovzdušie v rodnom meste 

Najčastejšie je ochorenie zmýlené s astmou. „Ak má pacient neprimeranú dýchavicu pri telesnej námahe a bežná liečba nezaberá, mal by lekár myslieť aj na toto ochorenie a poslať ho na vyšetrenia," uviedla pneumologička Marta Hájková z Univerzitnej nemocnice Bratislava. Aj príčiny PAH sú nejasné, istú úlohu zohráva dedičná predispozícia, môžu ju spôsobiť aj choroby pečene, reumatické choroby či vrodené chyby srdca.

Viac: Keď trápia záchvaty kašľa - Astmu majte pod kontrolou, môže vám ísť o život! 

Za transplantáciou do zahraničia

Diagnózu vedia presne stanoviť v srdcovocievnych centrách v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Lieči sa farmakologicky. Ak nezaberie, lekári zvažujú transplantáciu pľúc. Avšak na Slovensku takýto výkon nerobia. Slováci doteraz spolupracovali s Rakúšanmi, najnovšie sa črtá spolupráca s Českou republikou. 

Pľúca transplantovali vo Viedni už desiatkam Slovákov. Po prvý raz v roku 1998. Avšak pacientov na takýto výkon na Slovensku pripravujú, a to v bratislavskej UNB. Manažujú tam predtransplantačnú a potransplantačnú starostlivosť. „Ak bude fungovať nová univerzitná nemocnica, chceli by sme takýto výkon robiť na Slovensku, odborníkov na to máme," povedala Hájková. V rámci predtransplantačnej prípravy hospitalizujú v UNB asi 20 pacientov ročne.

Čítajte aj: 

Transplantácia nezaručuje každému rovnakú dĺžku prežívania. Závisí to od viacerých faktorov. Komplikáciou môžu byť napríklad pľúcne či mimopľúcne infekcie. Pri dobrej kvalite života sa dá prežiť aj viac ako 10 - 15 rokov.

Pľúca

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor