MENU
zdravy-zivot

Únava vám zvýrazní aj jemné vrásky. Pleť zachráni jednoduchý trik

Máte správnu kozmetickú rutinu?

Súvisiace témy

Zdravý život

Únava vám zvýrazní aj jemné vrásky. Pleť zachráni jednoduchý trik

Cítite sa po celom dni vyčerpane? Máte za sebou ťažký týždeň aj ponocovanie? Potom je ideálny čas na domácu starostlivosť. Čo pomôže?

Tvár odráža nielen dobrú náladu, ale podpíšu sa na nej i starosti a stres. Najmä po náročnejších dňoch si doma nájdite čas na masáž, zvládnete to sami. Už jemné vklepávanie nočného krému prstami môžete považovať za masírovanie, pleti sa však oplatí dopriať viac. Masáž tváre vám zlepší náladu a pokožku prekrví.

Ako postupovať?

Musí byť čistá Na začiatku sa pohodlne usaďte a doma si nájdite pokojné a relaxačné miesto. Masírujte vždy len dôkladne odlíčenú a vyčistenú tvár. Nezabudnite, že poriadne umyté musíte mať aj ruky. Ideálny čas je večer. Na pleť už nebudete nanášať nič, len krém alebo sérum, a pokožka bude mať celú noc na to, aby mohla zužitkovať dôležité živiny. Na masáž pokojne môžete použiť i rozličné oleje. Všetky prípravky si vyberajte podľa typu pleti, aby ste ju zbytočne nezaťažili.

Potom už stačí zavrieť oči a jemne bubnovať bruškami prstov po tvári. Už tento nenáročný pohyb uvoľňuje napätie a stimuluje krvný obeh. Postupujte od oblasti pod očami cez líca až po čeľusť. Potom prejdite na čelo. Položte končeky prstov do stredu čela a jemnými masážnymi pohybmi prechádzajte od stredu na jeho okraje až po spánky. Celý postup niekoľkokrát opakujte. Nevynechajte ani priestor obočia, špirálové pohyby veďte od vonkajšej strany ku koreňu nosa. 

ČO DOKÁŽE MASÁŽ TVÁRE?

  • rozžiari pleť
  • podporí krvný obeh
  • uvoľní svalstvo
  • stimuluje tok lymfy a zmierni opuchy
  • bojuje proti predčasnému ochabovaniu pleti

Zbaví vás napätia

Účinky masáže sa postupne prenesú do celého tela. Každá masáž, aj tá tvárová, je ideálna na odbúranie napätia. Niektoré výskumy naznačujú, že sa týmto spôsobom znižuje koncentrácia stresových hormónov v tele. Určite nezabudnite ani na okolie očí. Ukazovákmi a prostredníkmi pohlaďte oblúk obočia smerom zvnútra von, potom jemne masírujte viečko. Bruškami prstov poklopkajte aj priestor pod očami.

Šikovný pomocník

Výbornou pomôckou pri domácej tvárovej masáži je špeciálny valček, ktorý sa teší čoraz väčšej popularite. Tento praktický nástroj výborne nahradí vaše prsty. Dokonca nájdete valčeky, ktoré sú vyrobené z nefritu alebo ružového kremeňa, ktoré ešte podčiarknu pozitívne účinky. Hoci ľahko behá po tvári, neponáhľajte sa. Pohybujte ním pomaly, aby ste naplno vychutnali uvoľnenie. Pred masážou opäť môžete naniesť na tvár obľúbené sérum, krém alebo olej. Nemýľte si ich však s valčekmi, na ktorých sú drobné ihly. Ich funkcia je iná ako tých hladkých. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor