MENU
zdravy-zivot

Únava vám zvýrazní aj jemné vrásky. Pleť zachráni jednoduchý trik

Máte správnu kozmetickú rutinu?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Únava vám zvýrazní aj jemné vrásky. Pleť zachráni jednoduchý trik

Cítite sa po celom dni vyčerpane? Máte za sebou ťažký týždeň aj ponocovanie? Potom je ideálny čas na domácu starostlivosť. Čo pomôže?

Tvár odráža nielen dobrú náladu, ale podpíšu sa na nej i starosti a stres. Najmä po náročnejších dňoch si doma nájdite čas na masáž, zvládnete to sami. Už jemné vklepávanie nočného krému prstami môžete považovať za masírovanie, pleti sa však oplatí dopriať viac. Masáž tváre vám zlepší náladu a pokožku prekrví.

Ako postupovať?

Musí byť čistá Na začiatku sa pohodlne usaďte a doma si nájdite pokojné a relaxačné miesto. Masírujte vždy len dôkladne odlíčenú a vyčistenú tvár. Nezabudnite, že poriadne umyté musíte mať aj ruky. Ideálny čas je večer. Na pleť už nebudete nanášať nič, len krém alebo sérum, a pokožka bude mať celú noc na to, aby mohla zužitkovať dôležité živiny. Na masáž pokojne môžete použiť i rozličné oleje. Všetky prípravky si vyberajte podľa typu pleti, aby ste ju zbytočne nezaťažili.

Potom už stačí zavrieť oči a jemne bubnovať bruškami prstov po tvári. Už tento nenáročný pohyb uvoľňuje napätie a stimuluje krvný obeh. Postupujte od oblasti pod očami cez líca až po čeľusť. Potom prejdite na čelo. Položte končeky prstov do stredu čela a jemnými masážnymi pohybmi prechádzajte od stredu na jeho okraje až po spánky. Celý postup niekoľkokrát opakujte. Nevynechajte ani priestor obočia, špirálové pohyby veďte od vonkajšej strany ku koreňu nosa. 

ČO DOKÁŽE MASÁŽ TVÁRE?

  • rozžiari pleť
  • podporí krvný obeh
  • uvoľní svalstvo
  • stimuluje tok lymfy a zmierni opuchy
  • bojuje proti predčasnému ochabovaniu pleti

Zbaví vás napätia

Účinky masáže sa postupne prenesú do celého tela. Každá masáž, aj tá tvárová, je ideálna na odbúranie napätia. Niektoré výskumy naznačujú, že sa týmto spôsobom znižuje koncentrácia stresových hormónov v tele. Určite nezabudnite ani na okolie očí. Ukazovákmi a prostredníkmi pohlaďte oblúk obočia smerom zvnútra von, potom jemne masírujte viečko. Bruškami prstov poklopkajte aj priestor pod očami.

Šikovný pomocník

Výbornou pomôckou pri domácej tvárovej masáži je špeciálny valček, ktorý sa teší čoraz väčšej popularite. Tento praktický nástroj výborne nahradí vaše prsty. Dokonca nájdete valčeky, ktoré sú vyrobené z nefritu alebo ružového kremeňa, ktoré ešte podčiarknu pozitívne účinky. Hoci ľahko behá po tvári, neponáhľajte sa. Pohybujte ním pomaly, aby ste naplno vychutnali uvoľnenie. Pred masážou opäť môžete naniesť na tvár obľúbené sérum, krém alebo olej. Nemýľte si ich však s valčekmi, na ktorých sú drobné ihly. Ich funkcia je iná ako tých hladkých. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor