MENU
Zdravý život

Lekár: S boľavým chrbtom si pomôžete týmito cvikmi a fintami

Pomoc pre kríže? Priťahujte nohy v ľahu

Pri hexenšuse, seknutí v krížoch, vám zase uľaví jednoduchá poloha. Ako na to?

  1. Ľahnite si na chrbát, mierne skrčte nohy v kolenách, chodidlá sú položené na podložke.
  2. Pritiahnite si rukami jedno koleno pomaly k hrudníku a vydržte asi pol minúty, hlboko dýchajte.
  3. Potom to isté urobte s druhou nohou.
  4. Celé zopakujte trikrát.

Ešte účinnejšie je, ak si ľahnete na okraj vyššej postele či stola tak, že ste podopretí od hlavy po zadok, ale nohy vám visia dolu. Jednu nohu skrčte a pritiahnite si ju k bruchu, druhá má voľne visieť. Koleno vyvesenej nohy jemne podvihnite, zadržte, zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite a nohu zase vyveste. Opakujte párkrát, potom nohy vymeňte.

Stuhnutosť a bolesť by mali ustúpiť. Rehabilitačná lekárka MUDr. Eva Dúbravová odporúča aj ľah na chrbte na zemi, pričom nohy  zohnuté v kolenách do pravého uhla máte vyložené na sedadlo stoličky. „Táto poloha zaťažuje dolnú časť chrbtice najmenej,“ vysvetľuje lekárka. „Nohy však vykladajte na stoličku po jednej!“ 

Prečo lekár radí užiť tabletky? >>>

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor