MENU
zdravy-zivot

Lekár: S boľavým chrbtom si pomôžete týmito cvikmi a fintami

Ak prekonáte bolesť a spravíte pár správnych svikov, zablokovaný chrbát si uvoľníte aj bez lekára.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Lekár: S boľavým chrbtom si pomôžete týmito cvikmi a fintami

Bolesťami chrbtice trpí až osemdesiat percent ľudí v produktívnom veku. Poznáte úľavové finty na seknutie v krku či v krížoch? Overené stovkami pacientov!

V rámci konzervatívnej liečby boľavej chrbtice sa celkom úspešne využíva suché teplo. Seklo vás v krku? „Najjednoduchšie je vytiahnuť fén a partner nech vám krk ofúka,“ radí profesor MUDr. Anton Gúth, CSc., odborník na liečebnú rehabilitáciu, využiť horúci vzduch. Pomôcť môže aj termofor, elektrický vankúš či aspoň nahriaty vankúš s čerešňovými kôstkami, hrejivá náplasť alebo teplý vlnený šál. Vďaka teplu zrelaxujú a povolia spasticky stiahnuté svaly. 

Odborníkova finta na uvoľnenie krku

Ďalšou úľavovou fintou na seknutý krk je sadnúť si a zdvihnúť plecia asi na 10 sekúnd a opäť ich spustiť. Odborník radí aj výborný uvoľňujúci cvik, ktorý sa dá robiť v sede:

  1. Rozpažte, dlaň pravej ruky vytočte dopredu, teda palcom hore, dlaň ľavej ruky dozadu, čiže palcom dole.
  2. Hlavu bradou otočte k ruke, ktorej palec smeruje dolu, čiže k ľavej.
  3. Potom obe dlane naraz pretočte, čiže palec ľavej ruky bude teraz hore a pravej ruky dole.
  4. Zároveň otočte hlavu bradou k pravej ruke, teda opäť tej, ktorej palec smeruje dole.

Toto spoločné otáčanie hlavy a pretáčenie dlaní rozpažených rúk spravte štyri- až päťkrát a krčná chrbtica by sa podľa fyziatra mala uvoľniť. 

Pomoc pre boľavé kríže >>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor