MENU
zdravy-zivot

Lekár: S boľavým chrbtom si pomôžete týmito cvikmi a fintami

Ak prekonáte bolesť a spravíte pár správnych svikov, zablokovaný chrbát si uvoľníte aj bez lekára.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Lekár: S boľavým chrbtom si pomôžete týmito cvikmi a fintami

Bolesťami chrbtice trpí až osemdesiat percent ľudí v produktívnom veku. Poznáte úľavové finty na seknutie v krku či v krížoch? Overené stovkami pacientov!

V rámci konzervatívnej liečby boľavej chrbtice sa celkom úspešne využíva suché teplo. Seklo vás v krku? „Najjednoduchšie je vytiahnuť fén a partner nech vám krk ofúka,“ radí profesor MUDr. Anton Gúth, CSc., odborník na liečebnú rehabilitáciu, využiť horúci vzduch. Pomôcť môže aj termofor, elektrický vankúš či aspoň nahriaty vankúš s čerešňovými kôstkami, hrejivá náplasť alebo teplý vlnený šál. Vďaka teplu zrelaxujú a povolia spasticky stiahnuté svaly. 

Odborníkova finta na uvoľnenie krku

Ďalšou úľavovou fintou na seknutý krk je sadnúť si a zdvihnúť plecia asi na 10 sekúnd a opäť ich spustiť. Odborník radí aj výborný uvoľňujúci cvik, ktorý sa dá robiť v sede:

  1. Rozpažte, dlaň pravej ruky vytočte dopredu, teda palcom hore, dlaň ľavej ruky dozadu, čiže palcom dole.
  2. Hlavu bradou otočte k ruke, ktorej palec smeruje dolu, čiže k ľavej.
  3. Potom obe dlane naraz pretočte, čiže palec ľavej ruky bude teraz hore a pravej ruky dole.
  4. Zároveň otočte hlavu bradou k pravej ruke, teda opäť tej, ktorej palec smeruje dole.

Toto spoločné otáčanie hlavy a pretáčenie dlaní rozpažených rúk spravte štyri- až päťkrát a krčná chrbtica by sa podľa fyziatra mala uvoľniť. 

Pomoc pre boľavé kríže >>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor