MENU
zdravy-zivot

Ukladá sa vám tuk na bruchu? Čo je najčastejšou príčinou?

Tuk v oblasti brucha sa oplatí mať pod kontrolou.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ukladá sa vám tuk na bruchu? Čo je najčastejšou príčinou?

Takzvaný viscelárny tuk síce chráni orgány, ale aj tak si treba ustrážiť jeho hodnoty. Na čo si treba dávať pozor?

Predstavujete si pod viscelárnym tukom klasické pivné brucho? Nie je to presne tak. Ide o takzvaný vnútrobrušný tuk, ktorý obaľuje orgány v brušnej dutine. Jeho úlohou je ich ochrana, ale treba ho mať pod kontrolou. „V minulosti sa skôr vnímal ako skladovacie tkanivo, ktoré zároveň chráni orgány pred chladom, tlakom a otrasmi. V súčasnosti však stále viac výskumov ukazuje, že tukové bunky plné mastných kyselín môžu aj škodiť zdraviu,“ upozorňuje odborníčka na výživu Katarína Grich. Viscerálny tuk nie je na prvý pohľad vidieť a v tom je jeho nevýhoda.

Pozor na stravu

Na ukladanie vnútrobrušného tuku má vplyv najmä nevhodné stravovanie a nedostatok pohybu. „Zle zvolená strava vedie k zvýšenej hormonálnej tvorbe. Ide aj o tie hormóny, ktoré sú zodpovedné za vyhodnocovanie zásob, čo môže viesť k nárastu tukových rezerv. Ak sa k tomu nehýbete a nepoužívate svalstvo, všetko primárne vedie k nárastu vnútrobrušného tuku, približuje odborníčka. „Okrem stravy je hlavnou príčinou jeho nadmerného ukladania stres.“

V tomto prípade sa proti vám obrátia hormóny, ktoré sú inak pre telo prospešné. Neustále zvýšené hladiny kortizolu sa pretavia do zvýšenej hladiny cukru v krvi. Je to prirodzená reakcia, aby mal organizmus dosť energie na zvládnutie stresu. Práve vďaka vplyvu kortizolu sa zvyšujú apetít i produkcia inzulínu, čo spôsobuje ustavičnú potrebu na rýchlu energiu. V praxi siahnete najčastejšie po sladkom a vzniká začarovaný kruh.

Rizikovejší muži?

Na ukladanie vnútrobrušného tuku sú náchylnejšie muži. „Ide o androidnú obezitu, pri ktorej má postava tvar jablka. Tento spôsob rozloženia tuku vedie k zvýšenému riziku kardiovaskulárnych chorôb, lebo sa môže ľahšie uvoľňovať do krvi. Výhodou však je, že muži môžu vďaka tomu chudnúť rýchlejšie ako ženy,“ hovorí Katarína Grich. Pozor si treba dávať aj na nárast hmotnosti v produktívnom veku. Metabolizmus sa spomaľuje, avšak potreba esenciálnych látok a mikroživín sa nemení, ustrážiť si musíte kalórie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor