MENU
zdravy-zivot

UHORKY vedia liečiť aj uzdraviť. TOTO by ste o nich mali vedieť

Young,Woman,Holding,Glass,With,Fresh,Cucumber,Water,,Closeup
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Súvisiace témy

Zdravý život

UHORKY vedia liečiť aj uzdraviť. TOTO by ste o nich mali vedieť

Kráľovné sezóny sú naozaj všestrannou potravinou. Sú skvelým jedlom, hodia sa na zaváranie a nakladanie, a navyše majú aj liečivé a kozmetické účinky. Presvedčte sa sami.

Lokálna zelenina

Uhorky sú všestrannou a výnimočnou zeleninou vďaka svojím účinkom na zdravie a krásu.Uhorky sú všestrannou a výnimočnou zeleninou vďaka svojím účinkom na zdravie a krásu.
Uhorky sú všestrannou a výnimočnou zeleninou vďaka svojím účinkom na zdravie a krásu.
Zdroj: Shutterstock

Neexistuje snáď záhradka v ktorej by neboli zasadené uhorky, alebo domácnosť kde by chýbali v chladničke. Je to najbežnejšia a najprirodzenejšia zelenina pre naše klimatické pásmo. Pôvodom sú však z Indie, ale v súčasnosti sa pestujú po celom svete a sú dostupné vo veľkom množstve odrôd. Sú univerzálne, všestranne využiteľné, veľmi obľúbené a výnimočné vďaka svojím účinkom na krásu aj zdravie.

Zdravá zelenina plná vody

Uhorky sú čistou zásobárňou vody, v ich dužine je jej až 96% a zvyšok tvoria cukry, vitamíny A, C, K, B skupiny, minerály ako draslík, horčík, vápnik, meď, sodík, mangán, fosfor a antioxidanty.

Vďaka veľkému obsahu vody patria medzi zásadité potraviny, čím prispievajú k správnemu metabolizmu a detoxikácii organizmu. Jedením uhoriek si dopĺňate aj pitný režim a telo sa prirodzene čistí. Predchádzate tak vzniku zápalových ochorení, hlavne zápalom močových ciest.

Anketa
Máte radi uhorky?

O ďalších zdravotných účinkoch uhoriek sa dočítate na nasledujúcich stranách:

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor