MENU
zdravy-zivot

UHORKY vedia liečiť aj uzdraviť. TOTO by ste o nich mali vedieť

Young,Woman,Holding,Glass,With,Fresh,Cucumber,Water,,Closeup

Súvisiace témy

Zdravý život

UHORKY vedia liečiť aj uzdraviť. TOTO by ste o nich mali vedieť

Kráľovné sezóny sú naozaj všestrannou potravinou. Sú skvelým jedlom, hodia sa na zaváranie a nakladanie, a navyše majú aj liečivé a kozmetické účinky. Presvedčte sa sami.

Lokálna zelenina

Uhorky sú všestrannou a výnimočnou zeleninou vďaka svojím účinkom na zdravie a krásu.Uhorky sú všestrannou a výnimočnou zeleninou vďaka svojím účinkom na zdravie a krásu.
Uhorky sú všestrannou a výnimočnou zeleninou vďaka svojím účinkom na zdravie a krásu.
Zdroj: Shutterstock

Neexistuje snáď záhradka v ktorej by neboli zasadené uhorky, alebo domácnosť kde by chýbali v chladničke. Je to najbežnejšia a najprirodzenejšia zelenina pre naše klimatické pásmo. Pôvodom sú však z Indie, ale v súčasnosti sa pestujú po celom svete a sú dostupné vo veľkom množstve odrôd. Sú univerzálne, všestranne využiteľné, veľmi obľúbené a výnimočné vďaka svojím účinkom na krásu aj zdravie.

Zdravá zelenina plná vody

Uhorky sú čistou zásobárňou vody, v ich dužine je jej až 96% a zvyšok tvoria cukry, vitamíny A, C, K, B skupiny, minerály ako draslík, horčík, vápnik, meď, sodík, mangán, fosfor a antioxidanty.

Vďaka veľkému obsahu vody patria medzi zásadité potraviny, čím prispievajú k správnemu metabolizmu a detoxikácii organizmu. Jedením uhoriek si dopĺňate aj pitný režim a telo sa prirodzene čistí. Predchádzate tak vzniku zápalových ochorení, hlavne zápalom močových ciest.

Anketa
Máte radi uhorky?

O ďalších zdravotných účinkoch uhoriek sa dočítate na nasledujúcich stranách:

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor