MENU
zdravy-zivot

Podpora zdravých kostí: Letné aktivity a vhodná strava

×

Súvisiace témy

Zdravý život

Podpora zdravých kostí: Letné aktivity a vhodná strava

Udržiavanie silných a zdravých kostí je nevyhnutné pre celkovú pohodu a dlhovekosť. Poznáte vhodné aktivity na podporu kostí a kĺbov? Leto je na spevnenie kostí ako stvorené.

Dôležitosť zdravia kostí

Kosti potrebujú pohyb.Kosti potrebujú pohyb.
Kosti potrebujú pohyb.
Zdroj: Shutterstock

Udržiavanie zdravých kostí počas celého života je kľúčové pre celkovú pohodu a kvalitu života. Kosti nám poskytujú štrukturálnu podporu a umožňujú nám pohybovať sa, chodiť a vykonávať rôzne činnosti. Silné a zdravé kosti sú nevyhnutné pre udržanie mobility, rovnováhy a nezávislosti, keď starneme.

Kosti nie sú len statické štruktúry –  sú to dynamické tkanivá, ktoré počas života prechádzajú neustálou prestavbou. Taktiež chránia životne dôležité orgány, ako je mozog, srdce a pľúca, tým, že okolo nich vytvárajú ochrannú bariéru. 

Okrem toho fungujú ako rezervoár pre esenciálne minerály, ako je vápnik a fosfor, a uvoľňujú ich do krvného obehu podľa potreby pre rôzne fyziologické funkcie.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor