MENU
zdravy-zivot

Učiteľov trápi stres, únava i vyhorenie. Pomoc ponúka špeciálny program

Young,Student,Watching,Lesson,Online,And,Studying,From,Home.,Young
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Učiteľov trápi stres, únava i vyhorenie. Pomoc ponúka špeciálny program

Asi budete súhlasiť, že obdobie pandémie koronavírusu dáva poriadne zabrať našej psychickej kondícii. Svoje o tom vedia učitelia, ktorí sa museli veľmi rýchlo popasovať s dištančnou výučbou.

Ráno otvoriť počítač a vyučovanie pred obrazovkou sa môže začať. Prvá hodina, druhá, tretia... Potom úlohy s vlastnými deťmi a nakoniec ešte príprava na ďalší deň. A zajtra znova. A o týždeň i mesiac opäť to isté. Približne v takomto kolobehu museli fungovať učitelia a žiaci 2. stupňa základných i stredných škôl 6 mesiacov. Samozrejme, s výnimkou rôzne dlhých prestávok, kedy sa mohli nakrátko vrátiť do školských lavíc.

Pandémia preverila schopnosti učiteľov prispôsobiť sa nepredvídaným okolnostiam a reagovať na rýchle zmeny a zložité výzvy. Nemôžeme si ale myslieť, že takýto polrok sa nepodpísal na ich psychickej pohode. 

Nelichotivé štatistiky 

Vzdelávanie počas koronakrízy bolo pre deti, rodičov a pedagógov veľmi vyčerpávajúce. Mnohí učitelia priznávajú, že sú unavení a vyhorení. Potvrdil to dotazníkový online prieskum Inštitútu duševného zdravia a pozitívnej edukácie Konvalinka, podľa ktorého sa takmer 66 % slovenských učiteľov cíti byť pod stresom omnoho viac ako pred nástupom pandémie. Môže za to nedostatok uznania a slabé vnímanie ich profesie spoločnosťou, komunikácia s rodičmi, administratíva a medziľudské vzťahy s kolegami.

Zatváranie škôl bolo celosvetovo jedným z najpoužívanejších opatrení, ktoré pomohlo udržiavať sociálny odstup a znižiť šírenie infekcie. Pandemické opatrenia však viedli k zmenám v medziľudských vzťahoch, u mnohých vyvolali pocity izolácie a osamelosti. Školskí psychológovia a poradcovia z liniek pomoci hovoria o narastajúcom počte pedagógov, ktorí vyhľadávajú ich odbornú pomoc pri prežívaní vlastnej životnej situácie a situácií vznikajúcich v škole. 

Nie je to problém iba u nás. Krízové linky z celého sveta bijú na poplach. Viaceré vedecké štúdie poukázujú na to, že pandémia ovplyvnila duševné zdravie učiteľov. Odborný časopis Frontiers in Psychology uverejnil v januári výsledky online prieskumu zo Španielska, ktoré patrí koronakrízou k najviac zasiahnutým krajinám v Eruópe. Pedagógovia museli od marca 2020 viac ako 4 mesiace učiť iba dištančne a priznali, že z celej situácie cítili veľkú neistotu. Nadmerná miera stresu bola u mnohých sprevádzaná príznakmi úzkosti, depresie a poruchami spánku ako dôsledok zvýšenej pracovnej záťaže vyplývajúcej z online vyučovania. 

Hovorme o tom

Rozprávať sa o duševnom zdraví je nevyhnutné a patrí aj do prostredia škôl. Psychológovia upozorňujú, že je potrebné chrániť duševné zdravie učiteľov, aby sa tak zlepšila kvalita výučby aj psychickej pohody študentov.

Spokojní učitelia sú inšpiráciou pre žiakov. Vedia to aj v Nadácii Orange, kde sa cez rôzne projekty snažia dlhodobo otvárať tému prevencie duševného zdravia. Zmierniť negatívne vplyvy pandémie a dištančného vyučovania chcú aj novým programom Zdravá duša školy.

Grantový program Zdravá duša školyGrantový program Zdravá duša školy
Zdroj: Nadácia Orange

Finančne podporia projekty, ktoré pedagógom pomôžu zvládať psychicky náročné povolania a ním súvisiaci stres. Na program vyčlenili 40 000 eur. Škola môže na svoj projekt získať 2 000 eur, pričom projekty zamerané na spoluprácu viacerých škôl môžu žiadať až o 4 000 eur. Projekty je možné posielať v elektronickej forme do 16. novembra 2021. Všetky potrebné informácie k registrácii a vyplneniu žiadosti nájdete TU

Advertisement

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor