MENU
zdravy-zivot

Céčko proti vírusom nestačí. Proti covidu sa vám zíde hlavne tento

Ak sa na vás lepí jedna viróza za druhou, problém v nedostatku vitamínu C nebude.
Zdravý život

Céčko proti vírusom nestačí. Proti covidu sa vám zíde hlavne tento

Dopujete sa počas sezóny vírusov C vitamínom? Lekári tvrdia, že to nestačí.

Nové lekárske štúdie potvrdili, že jeden z vitamínov hrá dôležitú úlohu v aktivácii a regulácii imunitného systému. Ak máte nízku hladinu, budete mať nízku vrodenú imunitu, ktorá je zodpovedná za boj s infekciami a ťažšie budete odolávať chorobám, ktoré na nás zovšadiaľ útočia. O aký vitamín ide?

D na tretiu

Vitamín D3 je pre nás mimoriadne dôležitý, pretože sa podieľa na niektorých dôležitých imunitných procesoch, regulácii krvného tlaku, svoju úlohu hrá pri raste krvných, svalových a kožných buniek. Ovplyvňuje vyše 200 životne dôležitých procesov v našom tele. Vyše 60% Slovákov má dlhodobo nízku hladinu vitamínu D3. 

Vitamín D3 vytvára protiinfekčnú bariéru, vďaka ktorej sme odolnejší voči útokom zvonka. Vedecké štúdie potvrdzujú, že sezónny výskyt epidémií chrípky a zvýšený počet infekcií je následkom nízkej hladiny vitamínu D3. Čoraz častejšie mi do ambulancie prichádzajú pacienti, ktorí sa sťažujú na únavu a vyššiu chorobnosť a aj epidemiológovia upozorňujú na vrchol chrípkovej epidémie,“ hovorí MUDr. Martin Lešťan, imunoalergológ z Prešova a pacientom odporúča dlhodobé dopĺňanie hladiny vitamínu D3. Najmä v zimných mesiacoch dennú dávku treba zvýšiť. 

Máte Dosť?

Denná dávka vitamínu D u dospelého človeka  by sa mala v závislosti od viacerých faktorov pohybovať v rozmedzí 1000 – 2 000 I.U. „Dôležitosť vitamínu D3 v imunologických a zápalových procesoch je dávno dokázaná. Existuje predpoklad, že v prípade nízkej hladiny vitamínu D3 sme náchylnejší na vznik autoimunitných chorôb ako napríklad roztrúsená skleróza, reumatoidná artritída, syndróm polycystických ovárií, diabetes mellitus, ateroskleróza, psoriáza, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, či iné zápalové choroby čreva,“ dopĺňa MUDr. Martin Lešťan.

Vitamín D3 je prirodzene sa vyskytujúca forma vitamínu D, ktorý vzniká v koži pôsobením slnečného žiarenia. Okrem vplyvu na našu imunitu je jeho najdôležitejšou úlohou udržiavať správnu hladinu vápnika a fosforu v krvi, ktorá je nevyhnutná pre vývoj a rast kostí v detstve, ako aj ich obnovu v dospelosti.

Kde ho nájsť?

Zdrojom tohto vitamínu je len veľmi málo potravín a podľa najnovších informácií a výskumov, stravou dokážeme prijať len 10% vitamínu D. Obsiahnutý je napríklad v mäse tučných rýb ako losos, tuniak, sardinka, makrela a v oleji z ich pečene. V menšom množstve sa nachádza aj v hovädzej pečeni, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch, kvasniciach, hríboch sušených na slnku, v kakau a kokose. Hlavným zdrojom teda zostáva slnečné žiarenie a to až z 90%. Počas jedného dňa stráveného na slnku môže vzniknúť až 1 200 mikrogramov vitamínu D (1μg = 40 I.U).

V zime, keď je slnka menej, je preto vhodnou aleternatívou dopĺňanie déčka výživovými doplnkami. O dávkovaní sa však určite poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia