Nájdete ju aj pod označením vitamín B9. Používa sa i pomenovanie folát, hoci nejde presne o to isté. „Folát je prirodzene sa vyskytujúca forma vitamínu B9 v rastlinných a živočíšnych potravinách, kyselina listová je syntetickou verziou tohto vitamínu. Obohacujú sa ňou funkčné potraviny a nachádza sa i vo výživových doplnkoch. Organizmus musí kyselinu listovú metabolizovať na folát, ktorý potom zužitkuje,“ vysvetľuje odborníčka na výživu Katarína Grich. „Keďže si ju nevie telo samo vyrobiť, patrí folát medzi esenciálne látky.“
Pomáha srdcu
Musíte ho prijať len z potravy alebo prostredníctvom výživových doplnkov. Vitamín B9 je nevyhnutý pre viaceré procesy tele. „Najdôležitejšie z nich sú delenie buniek, tvorba červených krviniek, syntéza i obnova DNA a RNA, metabolizmus aminokyselín, rast zárodočných tkanív a vývoj nervového systému u embrya. Zohráva dôležitú úlohu aj v prevencii infarktu a srdcových ochorení, mozgovej mŕtvice či vzniku osteoporózy,“ vymenováva odborníčka. Kyselina listová navyše stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny a zvyšuje chuť do jedla.
Pomáha krvinkám
Pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení pomáha súčinnosť hneď niekoľkých vitamínov skupiny B, ktoré napomáhajú reguláciu homocysteínu v tele. Práve jeho vysoké hodnoty sú rizikovým faktorom pri spomenutých ťažkostiach. Z dôležitých úloh vitamínu B9 je i to, že sa podieľa na tvorbe červených krviniek, čím znižuje riziko vzniku anémie. Jeho nedostatok môže viesť až k málokrvnosti. Prejavuje sa vyčerpanosťou i únavou. „Objaviť sa môže zimomravosť, pocit neustáleho chladu, dýchavičnosť, bolesti hlavy, ale aj problémy so sústredením, poruchy nálad. Niekedy dokonca úzkosť či depresia,“ približuje Katarína Grich. Práve z týchto dôvodov sa vitamíny skupiny B často spájajú s bojom s vyčerpanosťou a únavou. Za všetkým sa však môže skrývať anémia.