MENU
zdravy-zivot

Kyselina listová pomáha dôležitému orgánu. Viete, ktorému?

Kyselina listová má pestré účinky, na jej príjem si nedávajte pozor len počas tehotenstva.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Kyselina listová pomáha dôležitému orgánu. Viete, ktorému?

Kyselina listová sa často skloňuje najmä v období tehotenstva. Jej pôsobenie je však oveľa širšie. Pomôže i dôležitému orgánu.

Nájdete ju aj pod označením vitamín B9. Používa sa i pomenovanie folát, hoci nejde presne o to isté. „Folát je prirodzene sa vyskytujúca forma vitamínu B9 v rastlinných a živočíšnych potravinách, kyselina listová je syntetickou verziou tohto vitamínu. Obohacujú sa ňou funkčné potraviny a nachádza sa i vo výživových doplnkoch. Organizmus musí kyselinu listovú metabolizovať na folát, ktorý potom zužitkuje,“ vysvetľuje odborníčka na výživu Katarína Grich. „Keďže si ju nevie telo samo vyrobiť, patrí folát medzi esenciálne látky.“

Pomáha srdcu

Musíte ho prijať len z potravy alebo prostredníctvom výživových doplnkov. Vitamín B9 je nevyhnutý pre viaceré procesy tele. „Najdôležitejšie z nich sú delenie buniek, tvorba červených krviniek, syntéza i obnova DNA a RNA, metabolizmus aminokyselín, rast zárodočných tkanív a vývoj nervového systému u embrya. Zohráva dôležitú úlohu aj v prevencii infarktu a srdcových ochorení, mozgovej mŕtvice či vzniku osteoporózy,“ vymenováva odborníčka. Kyselina listová navyše stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny a zvyšuje chuť do jedla.

Pomáha krvinkám

Pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení pomáha súčinnosť hneď niekoľkých vitamínov skupiny B, ktoré napomáhajú reguláciu homocysteínu v tele. Práve jeho vysoké hodnoty sú rizikovým faktorom pri spomenutých ťažkostiach. Z dôležitých úloh vitamínu B9 je i to, že sa podieľa na tvorbe červených krviniek, čím znižuje riziko vzniku anémie. Jeho nedostatok môže viesť až k málokrvnosti. Prejavuje sa vyčerpanosťou i únavou. „Objaviť sa môže zimomravosť, pocit neustáleho chladu, dýchavičnosť, bolesti hlavy, ale aj problémy so sústredením, poruchy nálad. Niekedy dokonca úzkosť či depresia,“ približuje Katarína Grich. Práve z týchto dôvodov sa vitamíny skupiny B často spájajú s bojom s vyčerpanosťou a únavou. Za všetkým sa však môže skrývať anémia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor