MENU
zdravy-zivot

Zdravé raňajky? TOTO si nedávajte a bude to v poriadku

Aj zdravé raňajky môžu byť dobré. Stačí, ak si niektoré mňamky dáte len občas, nie pravidelne.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zdravé raňajky? TOTO si nedávajte a bude to v poriadku

Niektoré potraviny sú ako prvé jedlo dňa absolútne nevhodné. Môžu vám vyvolať vlčí hlad, spomaliť metabolizmus či odobrať energiu, to predsa nepotrebujete!

Raňajky bývajú označované ako najdôležitejšie jedlo dňa. Naštartujú vás, dajú energiu až do obeda. No niektoré potraviny by ste nemali raňajkovať každodenne, len občas. Viete, ktoré to sú a prečo?

Biele pečivo

Potravinou, ktorú by ste na zozname asi nečakali, je chlieb. Obsahuje, rovnako ako mnoho iných potravín, škrob, ktorý naše sliny rozkladajú na cukry. Ten prispieva k rozvoju zubného kazu a nahráva množeniu baktérií. „Pokiaľ si so sebou neberiete do práce zubnú kefku, snažte sa vyhnúť jedlám obsahujúcim škrob, ktoré vám môžu počas obeda uviaznuť v ústach. Mäkký chlieb a hranolky sa napríklad môžu zachytiť medzi zubami,Potravinou, ktorú by ste na zozname asi nečakali, je chlieb. Obsahuje, rovnako ako mnoho iných potravín, škrob, ktorý naše sliny rozkladajú na cukry. Ten prispieva k rozvoju zubného kazu a nahráva množeniu baktérií. „Pokiaľ si so sebou neberiete do práce zubnú kefku, snažte sa vyhnúť jedlám obsahujúcim škrob, ktoré vám môžu počas obeda uviaznuť v ústach. Mäkký chlieb a hranolky sa napríklad môžu zachytiť medzi zubami,
Zdroj: Shutterstock

Výrobky z bielej múky vám dodajú menej energie ako celozrnné, ktoré sú celkovo priateľskejšie k vášmu telu, nedvíhajú tak rýchlo cukor v krvi, znižujú zlý cholesterol. Len si treba dať pozor, pretože tmavé pečivo či chlieb neznamená automaticky aj celozrnný. Často je to len niečím prifarbený výrobok z bielej múky.

Za biele pečivo považujte, samozrejme, aj croissanty, muffiny, lupáčiky a ostatné pekárenské dobroty.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor