MENU
zdravy-zivot

Do týchto športov sa bez posilnenia panvového dna nepúšťajte. Ani do HIIT

Na športovanie treba telo pripraviť!
Zdravý život

Do týchto športov sa bez posilnenia panvového dna nepúšťajte. Ani do HIIT

Prakticky každý šport má množstvo pozitívnych účinkov na telo aj dušu. Na niektoré je ale potrebné vopred sa pripraviť a spevniť isté svalové partie.

Mnohé pohybové aktivity súvisia aj s námahou takých miest tela, na ktoré by ste v prvej chvíli nepomysleli. Odborníci odporúčajú posilnenie panvového dna pri športoch, ktoré vás možno prekvapia.

1. Beh potrebuje pevné podbruško

Pri behu vás to možno až tak neprekvapí. Veď mnohé asi poznáte - buď z povzdychov známych alebo dokonca z vlastnej skúsenosti - cvrknutie si do nohavičiek po rozbehnutí sa napríklad za autobusom.  Ak sa chcete pustiť do behania v rámci vašich športových aktivít, no nespevníte si predtým brucho a svaly panvového dna, môže vaše telo značne trpieť. Pri behaní dochádza pri každom dopade nôh na zem k otrasom, pri ktorých sa záťaž môže prejaviť inkontinenciou, krvácaním z pošvy a dokonca až poklesom maternice. Základom prevencie sú napríklad Kegelove cviky alebo "vaginálne činky".

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia